I wojna światowa

08.11.2017

Biały Dom: rewolucja bolszewicka dała początek mrocznym dekadom komunizmu

Biały Dom. Źródło: Wikimedia Commons Biały Dom. Źródło: Wikimedia Commons

Rewolucja bolszewicka dała początek Związkowi Radzieckiemu i jego mrocznym dekadom opresyjnego komunizmu - oświadczył Biały Dom z okazji przypadającego we wtorek Narodowego Dnia Ofiar Komunizmu, obchodzonego w 100. rocznicę przewrotu 1917 roku.

"Dzisiejszy dzień - Narodowy Dzień Ofiar Komunizmu - wyznacza 100 lat od czasu rewolucji bolszewickiej w Rosji" - czytamy w pierwszych słowach oświadczenia Białego Domu.

"Rewolucja bolszewicka dała początek Związkowi Radzieckiemu i jego mrocznym dekadom opresyjnego komunizmu, politycznej filozofii nie dającej się pogodzić z wolnością, dobrobytem i godnością ludzkiego życia" - napisano.

"W minionym stuleciu komunistyczne reżimy totalitarne na całym świecie zabiły ponad 100 milionów ludzi, a niezliczenie więcej (osób) poddały wyzyskowi, przemocy i nieopisanemu spustoszeniu. Ruchy te, pod fałszywym pretekstem wyzwolenia, systematycznie okradały niewinnych ludzi z danych im przez Boga praw do wolności religijnej, wolności zrzeszania się i niezliczonych innych praw, które są nienaruszalne" - wskazał Biały Dom. Podkreślił, że "pragnący wolności obywatele zostali podporządkowani przez państwo za pomocą przymusu, przemocy i strachu".

"Dzisiaj pamiętamy tych, którzy umarli i wszystkich, którzy wciąż cierpią (pod rządami) komunizmu - oświadczył Biały Dom. - Czcząc ich pamięć i niezłomnego ducha tych, którzy odważnie walczyli o szerzenie wolności (...) na całym świecie, naród nasz potwierdza swą niezłomną wolę, by oświecać drogę tym wszystkim, którzy tęsknią za jaśniejszą, bardziej wolną przyszłością". (PAP)

cyk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL