W Białymstoku odbyły się w niedzielę główne obchody 25. rocznicy wizyty w mieście Jana Pawła II, związane też z jubileuszem ustanowienia wówczas przez papieża diecezji białostockiej. Najważniejszym ich punktem była dziękczynna msza św. w archikatedrze.
Jan Paweł II odwiedził Białystok 5 czerwca 1991 roku. Odprawił wówczas mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany (według szacunków, wzięło w niej udział 300 tys. osób), beatyfikując wówczas zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.
Podczas wizyty w Białymstoku papież ustanowił oficjalnie diecezję białostocką (od marca 1992 roku jest to archidiecezja - PAP) i otworzył synod diecezjalny. Odwiedził też cerkiew św. Mikołaja i spotkał się z prawosławnymi, poświęcił i odsłonił pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.
Dziękczynnej mszy św. odprawionej w niedzielę w archikatedrze przewodniczył metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Wśród gości byli m.in. kardynał Henryk Gulbinowicz, w przeszłości (przed utworzeniem diecezji) tzw. administrator apostolski w Białymstoku w latach 1970-76 i abp Stanisław Szymecki, który był metropolitą białostockim w latach 1993-2000.
Obok innych katolickich hierarchów, w nabożeństwie wziął też udział abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym władze Białegostoku, które były współorganizatorem obchodów 25-lecia wizyty Jana Pawła II.
W homilii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore (mianowany niedawno przez papieża nuncjuszem w Rosji) podkreślał m.in., że przyszłość archidiecezji "zależy od dzieła reewangelizacji każdej osoby, każdej wspólnoty parafialnej, każdej grupy, stowarzyszenia". "Na początku drogi musi być reewangelizacja" - mówił hierarcha.
"Nowa ewangelizacja nie polega na tworzeniu nowych struktur. Chodzi w niej o to, aby poznawać dobrze słowo Boże, całe słowo Boże i wprowadzać je w praktykę życia. Chodzi o to, żeby zarówno osoby indywidualne, jak i wspólnoty parafialne, zakonne, całe diecezje żyły słowem Bożym słowo po słowie, niczego nie omijając" - mówił do zgromadzonych w archikatedrze.
Przekonywał, żeby traktować słowo Boże "jak krew, która potrzebna jest do życia, krąży po całym organizmie, odżywia go i odnawia". Podkreślał, że siła Ewangelii jest w jej "łagodności". "W dzisiejszych czasach często spotykamy się ze słabością, ale też i z oporem wobec słowa Bożego, a nawet wręcz z odrzuceniem go, bo jest bardzo wymagające i nawołuje do nawrócenia" - mówił abp Migliore. Apelował, by ludzie "otwierali się na słowo Boże". Jak dodał, "nie tylko na niektóre jego fragmenty, ale na każde słowo Boże".
Na zakończenie mszy św. dziękczynnej odsłonięta została w archikatedrze tablica upamiętniająca 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II. Znalazły się na niej słowa papieskiej decyzji o ustanowieniu diecezji białostockiej, utworzonej z tej części Archidiecezji Wileńskiej, która znajduje się w obecnych granicach RP.
Obchody rocznicy wizyty papieża trwały w Białymstoku od piątku, w ich programie znalazły się m.in. wystawy, koncerty, czy sympozjum naukowe poświęcone błogosławionej Bolesławie Lament. Na lotnisku Krywlany zorganizowano w niedzielę festyn rodzinny pod hasłem "Święty tu był". Na jego rozpoczęcie przy kopcu, na którym znajdował się ołtarz papieski, została odsłonięta tablica pamiątkowa. (PAP)
rof/ jzi/