Biskupi Polski i Ukrainy pragną, aby dzieło pojednania obu narodów było kontynuowane przez współpracę, porozumienie i wsparcie - czytamy w komunikacie wydanym po spotkaniu przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce i na Ukrainie.
Biskupi z Polski i Ukrainy spotkali się we wtorek wieczorem w siedzibie Episkopatu. W spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk, przewodniczący Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak, zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski oraz przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie bp Marian Rojek.
W komunikacie udostępnionym PAP w środę hierarchowie obu Kościołów podkreślili, że pragną, aby poprzez dzieło pojednania narodów polskiego i ukraińskiego "dawać świadectwo jedności w różnorodności i odpowiedzieć na ekspansję sekularyzmu i wojskową agresję idącą ze Wschodu".
Biskupi podkreślili, że obejmują "chrześcijańskim spojrzeniem zarówno tragiczną przeszłość, jak i obecną dramatyczną sytuację w Ukrainie Wschodniej, zawierzając ją Bożemu miłosierdziu”. Dodali, że w modlitwie proszą "Pana dziejów, by uleczył rany historii narodów Europy Środkowo-Wschodniej”.
Biskupi obu krajów wyrazili nadzieję, że program wypracowany przez zespoły do wzajemnych kontaktów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i Kościołów greckokatolickiego i rzymskokatolickiego na Ukrainie przerodzi ideę partnerstwa między parafiami obu państw w bezpośrednie kontakty międzyludzkie, wzajemne wizyty oraz dzielenie się duszpasterskim doświadczeniem.
Jednocześnie sygnatariusze dokumentu podkreślili, że są świadomi, jak ważną sprawą jest "sprawiedliwa restytucja dóbr kościelnych i uregulowanie kwestii własności świątyń".
"Niech Chrystus Pan pomoże polskiemu i ukraińskiemu narodowi umocnić dobre sąsiedztwo, abyśmy mogli dzielić się naszym duchowym bogactwem na większą chwałę Bożą!” – podkreślili biskupi.
Hierarchowie przypomnieli, że w tym roku mija 10. rocznica od momentu, gdy w Warszawie i we Lwowie – 19 i 25 czerwca 2005 r., z okazji Roku Eucharystycznego – biskupi greckokatoliccy Ukrainy i rzymskokatoliccy Polski wydali wspólny list pasterski z okazji aktu wzajemnego przebaczenia i pojednania. Nawoływali w nim do wzniesienia się ponad polityczne poglądy i historyczne zaszłości, ponad kościelne obrządki i narodowość – ukraińską i polską, aby z mocą wypowiedzieć słowa: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki powiedział w środę dla PAP, że wydarzenie to ma duże znaczenie, dlatego że "stworzy dalsze pomosty między Ukrainą a Polską i przygotowuje dobrą atmosferę między naszymi narodami". Dodał, że wprawdzie nie są to narody w całości, które się wypowiadają, tylko Kościoły w tych narodach, nie mniej jednak reprezentują one Ukraińców i Polaków.
"Spotkanie to jest potwierdzeniem dobrych relacji między Kościołami na Ukrainie (greckokatolickim i rzymskokatolickim), a także Kościołem katolickim w Polsce" - podkreślił abp Gądecki.
Zaznaczył jednocześnie, że są też szczegółowe dobra, które wynikają z tego spotkania, to jest najpierw obecność przy tych rozmowach nie tylko strony greckokatolickiej i rzymskokatolickiej w Polsce, ale także greckokatolickiej i rzymskokatolickiej na Ukrainie. "Są to już rozmowy trzystronne, które mają swoją wartość przez to, że Kościół Rzymskokatolicki na Ukrainie nie jest usunięty na bok, tylko został włączony jako pełnoprawny partner do tych rozmów" - podkreślił abp Gądecki. (PAP)
skz/ gma/