25.08.2010 aktualizacja 13.07.2016

Biskupi: rocznica Sierpnia'80 przypomina o obowiązku wierności ideałom

25.08.2010. Częstochowa (PAP) - 30. rocznica zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności przypomina o obowiązku wierności ideałom - napisała Rada Biskupów Diecezjalnych, która w środę zgromadziła się na Jasnej Górze. W przyjętym komunikacie hierarchowie przypomnieli, że wydarzenie sprzed 30 lat zapoczątkowało procesy, które doprowadziły do powstania Solidarności, a w konsekwencji do zmian historii Polski i Europy.

"Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tamte wydarzenia. Rocznica ta przypomina o obowiązku wierności ideałom, z których ruch Solidarności wyrósł i dzięki którym odniósł zwycięstwo" - głosi stanowisko Rady Biskupów Diecezjalnych.

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział dziennikarzom, że szczególnym miejscem obchodów rocznicy jest oczywiście Gdańsk. Wyrazem religijnym tej rocznicy i dziękczynieniem za te wydarzenia, będzie msza św. 31 sierpnia, którą będzie sprawowana pod Trzema Krzyżami w Gdańsku przez prymasa Polski arcybiskupa Józefa Kowalczyka - powiedział abp Nycz.

Podczas środowej sesji w Częstochowie biskupi wspominali też 20-lecie powrotu katechezy do szkół. Z tej okazji 5 września podczas mszy św. zostanie odczytany list biskupów na temat wartości katechezy oraz współpracy rodziców, katechetów i nauczycieli.

W przyjętym stanowisku biskupi podziękowali też wszystkim, którzy nieśli pomoc w czasie ostatnich powodzi i innych kataklizmów, zachęcali do kontynuowania wsparcia.

Rada Biskupów Diecezjalnych, która w środę zebrała się po raz pierwszy, jest nowym ciałem Konferencji Episkopatu Polski. W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych. Zgodnie ze statutem, Radę zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".

Radę Biskupów Diecezjalnych ustanowiono zgodnie ze statutem, który został promulgowany podczas 349. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie, w październiku 2009 r. Rada zbiera się na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Biskupi pozostaną w sanktuarium do czwartku, by wziąć udział w tych uroczystościach.(PAP)

kon/ abr/ mow/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL