Biskup Czesław Stanula, misjonarz ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, został w poniedziałek odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - poinformowała w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak czytamy w komunikacie, bp Stanula został odznaczony za "wybitne zasługi w działalności misyjnej, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej". W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył minister Adam Kwiatkowski.
Czesław Stanula urodził się 27 marca 1940 r. w Szerzynach (Małopolska). W 1957 r. wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Tuchowie ze Zgromadzenia Redemptorystów. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 lipca 1964 r. W tym samym roku wyjechał na misje do Argentyny, gdzie pracował jako katecheta w szkołach, jako profesor w Wyższej Szkole Katechezy w prowincji Del Chaco oraz jako duszpasterz rodzin w Buenos Aires.
Następnie został przeniesiony do Brazylii w celu założenia Misji Redemptorystów. Tam sprawował funkcję wikariusza generalnego Diecezji Bom Jesus da Lapa, później proboszcza miejscowej parafii. Pracował jako rektor Sanktuarium Dobrego Jezusa oraz profesor Studium Nauczycielskiego, wykładając psychologię i filozofię. W tamtych latach napisał i wydał "Mały Katechizm Popularny" dla ubogiej społeczności.
W 1989 r. Stanula został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem diecezji Floresta w stanie Pernambuco w Brazylii. Następnie, jako biskup diecezjalny Itabuna, odpowiadał za duszpasterstwo rodzin w 24 diecezjach. Przez cztery lata był przewodniczącym Episkopatu Brazylijskiego Regionu Północno-Wschodniego. Przyczynił się do założenia Fakultetu Medycyny przy Uniwersytecie Stanowym Santa Crus w Itabuna-Ilheus.
Bp Stanula opublikował wiele artykułów i wydał wiele książek o tematyce społeczno-kulturalno-religijnej, za co w 2012 r. został mianowany Członkiem Akademii Literackiej w Itabuna. W 2017 r., po ukończeniu 77 roku życia, papież Franciszek przyjął rezygnację bp Stanuli z funkcji biskupa diecezjalnego w Itabuna. (PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/