Polska po 1989 roku

21.09.2018

Bp R. Markowski: atak na synagogę w Gdańsku wywołuje wzburzenie i sprzeciw

Atak na synagogę w Gdańsku wywołuje wzburzenie i sprzeciw; przywołuje skojarzenia z antysemityzmem znanym z mrocznych okresów historii - napisał w opublikowanym w piątek oświadczeniu przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski.

W środę w godzinach popołudniowych, gdy w gdańskiej bożnicy trwały przygotowania do modlitwy w ramach obchodów żydowskiego święta Jom Kipur, ktoś zbił kamieniem szybę w oknie. Policja zatrzymała w piątek 27-letniego mieszkańca gminy Trąbki Wielkie podejrzewanego o dokonanie tego czynu, Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

W oświadczeniu opublikowanym w piątek na oficjalnej stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej bp Markowski zaznaczył, że atak na synagogę w Gdańsku wywołuje "głębokie wzburzenie i sprzeciw".

"Napad ten przywołuje najgorsze skojarzenia z antysemityzmem znanym z najbardziej mrocznych okresów naszej najnowszej historii. Szczególnie ubolewamy, że wspólnota żydowska doświadczyła go w dniu swojego wielkiego święta Jom Kipur. Stając w smutku solidarnie z naszymi starszymi braćmi w wierze, oczekujemy, że to zdarzenie zostanie potraktowane z całą powagą przez organy ścigania. Nie godzimy się na nienawiść prowadzącą do aktów przemocy wobec jakiejkolwiek wspólnoty religijnej czy etnicznej, żyjącej w naszej ojczyźnie" - napisał hierarcha.

W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi w Gdańsku odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Na zakończenie spotkania dokonano symbolicznego odsłonięcia nowego okna w synagodze.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL