Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2016

Brytyjski Instytut Filmowy: Wajda - jeden z najważniejszych filmowców w historii kina

To jeden z najważniejszych filmowców w historii kina - mówi o Andrzeju Wajdzie dyrektor kin Brytyjskiego Instytutu Filmowego Helen Dewitt. Charakterystyczny sposób pokazywania świata, intensywne historie sprawiają, że jego styl reżyserii jest równie aktualny dziś, co przez całą jego karierę - zaznacza.

Wajda - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat Oscara za całokształt twórczości z 2000 roku - zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.

W rozmowie z PAP swoje uznanie dla polskiego reżysera wyraziła dyrektor kin Brytyjskiego Instytutu Filmowego (BFI) Helen Dewitt, która oceniła, że "Wajda był jednym z najważniejszych filmowców w historii kina".

"Jego filmy dotyczyły dramatycznej i trudnej historii jego ojczyzny; od nazistowskiej okupacji w +Kanale+, przez powstanie ruchu +Solidarności+ w +Człowieku z żelaza+ do nominowanego do Oscara +Katynia+, który opowiedział historię jego własnego ojca zamordowanego w ukrywanym przez lata mordzie polskich oficerów przez Sowietów podczas drugiej wojny światowej" - przypomniała Dewitt.

Jak oceniła, "charakterystyczny dla Wajdy sposób pokazywania świata, intensywne historie i zobowiązanie do pokazywania opresji i niesprawiedliwości sprawiają, że jego styl reżyserii jest równie aktualny dzisiaj, jak był przez całą jego karierę".

"Będzie nam brakowało jego unikalnego wkładu w światowe kino" - podkreśliła, przypominając, że BFI zorganizowało w 2008 roku przegląd jego filmów, którego centralnym punktem była brytyjska premiera "Katynia".(PAP)

jakr/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL