Program imprez kulturalnych, naukowych i muzycznych w Bułgarii, poświęconych stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę, jest bardzo bogaty. Rocznica zbiega się ze stuleciem ustanowienia stosunków dyplomatycznych między obu krajami.
Instytut Polski w Sofii przygotował program imprez na rocznicę, trwający przez cały 2018 rok.
W pierwszej połowie roku odbył się cykl wykładów prof. Włodzimierza Sulei, dyrektora Biura Badań Historycznych IPN "Drogi do Niepodległości. Józef Piłsudski - twórca Niepodległej. Fundamenty II Rzeczypospolitej" na wydziałach historycznych uniwersytetów w Sofii, Wielkim Tyrnowie i Płowdiwie. Przedstawiono wystawę "Kobiety niepodległości" ukazującą udział kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów.
We wrześniu w Plewnie w środkowej Bułgarii otwarto wystawę dokumentalną "Józef Piłsudski - mąż stanu Polski i Europy" przygotowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
W II edycji KINOTEKI, Polskiego Festiwalu Filmowego w Bułgarii, w październiku pokazanych zostało siedem polskich filmów fabularnych, stanowiących ilustrację rozwoju polskiej kinematografii, m.in. jedną z pierwszych fabularnych produkcji po 1918 r., czarno-biały niemy film "Cud nad Wisłą" z 1921 r.
Jak poinformował dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Godun, ważnym elementem programu stało się uzupełnienie Wikipedii bułgarskiej o hasła dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nawiązania polsko-bułgarskich stosunków dyplomatycznych, m.in.: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Dwudziestolecie Międzywojenne, II Rzeczpospolita, Powstanie Wielkopolskie, Bitwa Warszawska.
Najbardziej intensywny jest program imprez, poświęconych rocznicy, w okresie od 17 października do 30 listopada. Przeprowadzona będzie m.in. kampania medialna promująca Polskę w Bułgarii. W mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Google,) kampania będzie się skupiać na kilku aspektach budujących oraz podtrzymujących pozytywny wizerunek Polski.
Głównym elementem projektu jest 100 faktów o Polsce, pogrupowanych w 10 kategoriach: Turystyka, Zabytki i atrakcje turystyczne, Biznes, Nauka, Przyroda, Sztuka, Osobistości, Historia, Kuchnia, Sport.
Hasłem kampanii jest „100 na 100 Polska – 100 lat Niepodległości, 100 przyczyn by ją poznać”. Stworzona została strona internetowa kampanii, prezentująca 100 ciekawostek o Polsce, pogrupowanych w 10 kategoriach. Na profilach Instytutu Polskiego w Sofii na Facebooku i Twitterze publikowane są posty z wybranymi faktami o Polsce i odsyłające do strony internetowej kampanii. Poza tym w internecie „krążą” banery elektroniczne, odsyłające do strony kampanii.
Polska jest obecna nie tylko w mediach, lecz i w przestrzeni publicznej. W metrze sofijskim mieszkańcy bułgarskiej stolicy oraz turyści mogą zobaczyć billboardy w strefach kas, na stacjach oraz plakaty w samych wagonach, prezentujące wybrane fakty o Polsce i zawierające logo kampanii oraz adres strony internetowej kampanii. Na monitorach na stacjach metra emitowany jest 30-sekundowy film o Polsce, udostępniony przez Polską Organizację Turystyczną.
W przededniu rocznicy w parku przed Narodowym Pałacem Kultury w Sofii, prezentowana będzie wystawa „100 na 100 Polska – 100 lat Niepodległości, 100 przyczyn, by ją poznać”.
Imprezy poświęcone rocznicy, koncerty i wystawy odbywają się nie tylko w Sofii, lecz i w innych miastach – w Warnie, Plewnie, Gabrowie, Ruse.
Do końca listopada odbędzie się jeszcze kilka koncertów, premier książek, spotkań z naukowcami, pracującymi nad problematyką stosunków polsko-bułgarskich.
Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)
man/ kar/
PAP SACopyright © PAP SA 2018 Materiały re