Młodzież ze szkolnych kół Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy rozpocznie w czwartek trwającą do niedzieli kwestę na rzecz ratowania najstarszej bydgoskiej nekropolii – Cmentarza Starofarnego. Do zbierania pieniędzy przyłączą się też lokalne władze, ludzie kultury oraz nauki.
Kwesta, jak co roku organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, odbędzie się już po raz 17. „Rok temu, dzięki hojności mieszkańców, zebraliśmy prawie 22 tys. zł. Pieniądze te pozwoliły nam na wyremontowanie wielu nagrobków i grobowców, między innymi kaplicy rodziny Hennerów” – powiedział PAP prezes TMMB Jerzy Derenda.
Podkreślił zarazem, że choć ubiegłoroczna zbiórka była rekordowa, jeśli idzie o zgromadzoną kwotę, to cmentarz nadal znajduje się w złym stanie. „Odnawianie nagrobków tylko za środki zebrane podczas publicznej kwesty niewiele by dało. Tym bardziej, że pod osłoną nocy trwa dewastacja. Dlatego właśnie władze miasta, miejski konserwator zabytków i plastyk miejski zdecydowały o przygotowaniu planu uporządkowania cmentarza” – poinformował Derenda.
W pierwszym, zakończonym już etapie prac, obramowano starobrukiem aleję prowadzącą od bramy głównej do skrzyżowania kolejnych alejek, rozpoczęto nasadzenia drzew – tui – przy miejscu składowania odpadów i usunięto konary, które mogły uszkodzić nagrobki. W planach jest jeszcze montaż nowego oświetlenia cmentarza, wymiana instalacji zasilającej w wodę oraz utworzenie kolumbarium ze 138 niszami na urny.
„Chcemy też stworzyć osarium, czyli specjalny sarkofag na ludzkie szczątki, które znajdują się płytko pod ziemią cmentarza i dlatego są odkrywane podczas różnych prac. By oddać cześć i szacunek zmarłym, będziemy je umieszczać w osarium” – mówił prezes TMMB.
Zaznaczył jednak, że powyższe plany „nie eliminują troski społecznej” jaką jest kwesta. W ocenie Derendy coroczna zbiórka pieniędzy na rzecz renowacji Cmentarza Starofarnego stała się już pewnego rodzaju tradycją wśród bydgoszczan, którzy, jak zaznaczył, odnoszą się do niej bardzo życzliwie.
Podobnie jak podczas ubiegłorocznych edycji kwesty, również w tym roku datki zbierać będą znani bydgoszczanie, m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, władze miasta, przedstawiciele środowisk naukowych, kulturalnych oraz mediów.
Za zgromadzone pieniądze wyremontowany zostanie grobowiec rodziny Ziółkowskich, cenotaf z piaskowca z XIX wieku, nagrobek Franciszka Rutkowskiego i nieznany grób kryptowy z XIX wieku z oryginalnymi inskrypcjami.
Założony w 1808 roku Cmentarz Starofarny jest najstarszą katolicką nekropolią w Bydgoszczy. Najwięcej zachowanych mogił pochodzi z początku XX wieku i okresu międzywojennego.
Elementem charakterystycznym, wyróżniającym Starofarny spośród innych bydgoskich cmentarzy, są grobowce rodzinne, prawie wszystkie zbudowane z czerwonej cegły. Pochowano tu m.in. zasłużoną dla polskości miasta rodzinę Warmińskich, wybitnego działacza politycznego z okresu zaborów Teofila Magdzińskiego, znanego pedagoga Wandę Rolbieską i literata Jerzego Sulimę-Kamińskiego. Na uwagę zasługują też groby żołnierzy francuskich, uczestników wojny w latach 1870-1871, zmarłych w Bydgoszczy jako jeńcy niemieccy. (PAP)
pie/ par/