Odznaczenia, medale i odznaki otrzymali żołnierze i pracownicy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy oraz jednostek miejscowego garnizonu. Wręczono je w czwartek podczas uroczystego apelu z okazji święta Wojska Polskiego.
W uroczystości wzięli udział m.in.: wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz byli dowódcy Sztabu Generalnego WP, generałowie w stanie spoczynku Mieczysław Cieniuch i Mieczysław Gocuł.
"W bieżącym roku przypada stulecie odzyskania niepodległości. Kiedy w listopadzie 1918 r. zaczęły się tworzyć zręby polskiej administracji, nic nie było jeszcze pewne. Po ponad 123-letniej niewoli powstało państwo, które nie miało ustabilizowanych granic. Trzeba było je wyrąbać szablami; walka była długa i pochłonęła wiele ofiar. (...) Największym wyzwaniem było przeciwstawienie się nawale bolszewickiej, która zagrażała nie tylko Polsce, ale całej Europie" - powiedział szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (IWSZ) w Bydgoszczy, gen. bryg. Dariusz Łukowski.
Jak mówił, momentem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej była bitwa warszawska. "Przez kilkanaście dni sierpnia 1920 r. toczyła się bitwa uznawana za jedną z najważniejszych w dziejach świata" - podkreślił.
Generał przypomniał, że na pamiątkę zwycięstwa w bitwie warszawskiej, już w 1923 r. ówczesny minister spraw wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki ustanowił 15 sierpnia świętem Wojska Polskiego. Po drugiej wojnie dopiero w 1992 r. Sejm zdecydował o przywróceniu obchodów święta w rocznicę "cudu nad Wisłą".
15 sierpnia w Bydgoszczy zaplanowano rano mszę św. w kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju, a po południu festyn żołnierski w pobliżu IWSZ, a w kinoteatrze - wieczorną transmisję spektaklu "Wolność we krwi" z placu marszałka Józefa Piłsudzkiego w Warszawie.
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych powstał w 2006 r. Do jego zadań należy m.in: organizowanie systemu wsparcia logistycznego sił zbrojnych, kierowanie procesem planowania zdań wynikających z pełnienia funkcji państwa-gospodarza i państwa wysyłającego, dowodzenie podległymi organizacjami i jednostkami wojskowym, wykonywanie zadań w zakresie zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.
W strukturze IWSZ funkcjonują m.in.: dwie brygady logistyczne, cztery regionalne bazy logistyczne, Stołeczny Zarząd Infrastruktury, osiem rejonowych zarządów inwestycji, Centrum Szkolenia Logistyki, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Wojskowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Służby Żywnościowej.
W rozmowie z dziennikarzami gen. bryg. Łukowski podkreślił, że zgodnie z założeniami nowelizacji ustaw o urzędzie ministra obrony i o powszechnym obowiązku obrony RP, 1 stycznia 2019 r. zostanie przywrócona pozycja IWSZ, jaką miał przed reformą 2014 r., czyli zostanie bezpośrednio podporządkowany szefowi Sztabu Generalnego WP.
"Myślę, że jest to bardzo racjonalny kierunek działania, tym bardziej, że Inspektorat odpowiada za zabezpieczenie jednostek nie tylko Dowództwa Generalnego, ale także wojsk nie będących w tej strukturze i wszystkich sił sojuszniczych, które realizują zadania w całym naszym kraju" - dodał szef IWZS.(PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ pad/