Dla 53 proc. dorosłych Polaków Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne, 27 proc. podkreśla religijny wymiar świąt. Ankietowani deklarują, że w tym roku ich świąteczne wydatki będą zbliżone do ubiegłorocznych - wynika z sondażu CBOS.
W kontekście zbliżających się świąt CBOS zapytał Polaków o to, czym przede wszystkim jest dla nich Boże Narodzenie.
Z badania wynika, że podobnie jak w ubiegłych latach, dla ponad połowy dorosłych Polaków (53 proc.) Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne. Nieco ponad jedna czwarta ankietowanych podkreśla w tych świętach głównie wymiar religijny (27 proc.). Co szósty badany (16 proc.) święta Bożego Narodzenia postrzega przede wszystkim jako podtrzymywanie tradycji chrześcijańskiej.
Według analityków CBOS, powyższe różnice wynikają głównie z różnic w religijności respondentów. Na religijną istotę świąt Bożego Narodzenia zwracają uwagę przede wszystkim osoby praktykujące religijnie co tydzień (38 proc.) lub częściej (60 proc.). Rodzinne akcenty świętowania częściej niż inni podkreślają z kolei osoby niepraktykujące religijnie (69 proc.) lub czyniące to sporadycznie (67 proc.), o centrowych poglądach politycznych (62 proc.), a ponadto mieszkańcy największych miast (62 proc.).
W ocenie autorów badania, dla Polaków ciągle bardzo ważne jest pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. W niemal wszystkich polskich rodzinach kultywowany jest zwyczaj wzajemnego składania sobie życzeń (99 proc.), dzielenia się opłatkiem i spożywania wigilijnych potraw (po 98 proc.). Ponadto niemal powszechnie ubiera się choinkę (97 proc.), odwiedza krewnych i znajomych w celu złożenia im życzeń (94 proc.), przygotowuje dodatkowe nakrycie na stole dla niespodziewanego gościa (90 proc.), obdarowuje prezentami (90 proc.) oraz zachowuje post w dzień Wigilii (87 proc.).
Dodatkowo, w większości polskich domów śpiewa się kolędy (79 proc.), wysyła SMS-y z życzeniami świątecznymi(78 proc.), odwiedza groby bliskich (77 proc.), czeka z rozpoczęciem kolacji na pierwszą gwiazdkę (77 proc.), przygotowuje zwyczajową liczbę potraw na wieczerzę wigilijną (76 proc.), a pod obrus wkłada siano (75 proc.).
Jak podaje CBOS, nieco mniej popularne są zwyczaje stricte religijne, takie jak odmawianie modlitwy i odczytywanie fragmentu Pisma Świętego (67 proc.), udział w pasterce (66 proc.) oraz przystępowanie do spowiedzi (65 proc.).
Ankietowani w większości deklarują, że w tym roku ich wydatki związane ze świętami będą zbliżone do ubiegłorocznych - nieznaczne różnice w tym względzie deklarują osoby, które zamierzają wydać na świąteczne zakupy mniej, niż w poprzednich latach.
Trzy czwarte respondentów zamierza w tym roku wydać tyle samo, ile w ubiegłym na wystrój domu lub mieszkania (76 proc.) oraz na choinkę (73 proc.). Większość respondentów (68 proc.) nie przewiduje także zmian w wydatkach na zaopatrzenie świątecznego stołu. Niespełna co piąty (odpowiednio 17 proc. i 18 proc.) planuje w tych dziedzinach mniejsze wydatki niż poprzednio, a jedynie nieliczni (4 i 5 proc.) mają zamiar wydać więcej.
Według CBOS, cięcie kosztów w tym roku najczęściej będzie związane z zakupem prezentów. Ponad jedna piąta badanych (22 proc.) wyda na nie mniej niż w roku ubiegłym, jednak co ósmy respondent (13 proc.) przeznaczy na upominki więcej pieniędzy niż poprzednio, a trzy piąte (60 proc.) nie przewiduje większych zmian w tych wydatkach.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–7 grudnia 2017 roku, na liczącej 925 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ js/