Zawsze byłem pełen podziwu dla ducha waszych przodków; wy, młodzi, powinniście tego ducha waszych rodziców ponieść dalej – powiedział Dalajlama XIV na spotkaniu z uczniami wrocławskich szkół. Apelował też do młodych o kreowanie lepszego świata w przyszłości.
Kilkaset osób uczestniczyło w spotkaniu przywódcy duchowego Tybetu z młodzieżą, które odbyło się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. W imieniu młodzieży gospodarzami spotkania byli uczniowie liceum salezjańskiego, z którego licealiści od wielu lat podczas wakacji uczestniczą jako wolontariusze w wyjazdach na misje m.in. do Afryki. Pomagają tam chorym i potrzebującym.
Dalajlama XIV w swoim wstępnym wystąpieniu prosił młodych ludzi o kreowania lepszego świata w przyszłości, gdy ich pokolenie będzie decydować o losach ludzkości i świata.
„Jedność ludzkiej rodziny jest najważniejsza. Nie zapominajcie, że wszyscy ludzie są braćmi, a świat potrzebuje współpracy i pokoju. I nie można patrzeć na problemy świata przez pryzmat ograniczonych horyzontów. Budujcie lepszy świat dla wszystkich” - mówił.
Zażartował, że za kilkadziesiąt lat – nawet jeśli trafi po śmierci do piekła – powróci na chwilę na Ziemię z zaświatów, by sprawdzić, czy młodzież posłuchała jego prośby.
„Zawsze byłem pełen podziwu dla ducha waszych przodków. I wy, młodzi, powinniście tego ducha waszych rodziców ponieść dalej” – powiedział Dalajlama XIV do młodych Polaków.
„Zawsze byłem pełen podziwu dla ducha waszych przodków. I wy, młodzi, powinniście tego ducha waszych rodziców ponieść dalej” – powiedział Dalajlama XIV do młodych Polaków zgromadzonych na spotkaniu.
Uczniowie zadawali gościowi wiele pytań, na które duchowy przywódca Tybetu chętnie odpowiadał. Na pytanie kto lub spotkanie z kim wywarło na nim największe wrażenie, Dalajlama XIV odpowiedział, że spotykał wielu światowych przywódców, ale ostatnio największe wrażenie robi na nim spotkania z naukowcami.
"Oni uosabiają obecnie najmocniej ducha internacjonalizmu, zajmując się całą ludzkością. Lubię też spotkania z młodymi, bo czuję się młodszy, gdy rozmawiam z takimi jak wy” - dodał. Stwierdził też, że z „ludzi Zachodu duże wrażenie zrobił na nim były prezydent Polski Lech Wałęsa”.
Na pytanie, co sądzi o Kościele katolickim, Dalajlama XIV odpowiedział, że „Kościół katolicki jest wspaniały z powodu swego przesłania o miłości i przebaczeniu".
Dodał, że większość religii, czy systemów filozoficznych opiera się właśnie o takie wartości, jak miłość, tolerancja, samodyscyplina. „Celem tych filozofii, czy religii, jest uprzytomnienie nam wartości tego przesłania” - powiedział.
Pytany o relacje i spotkania z papieżem Janem Pawłem II Dalajlama XIV określił je słowem „braterstwo”.
„Od pierwszego spotkania zbliżył nas fakt, że obaj pochodziliśmy z kraju zniewolonego przez komunistów. Przeszliśmy przez to samo. Papież był bardzo uduchowionym i bardzo odważnym człowiekiem. To za jego pontyfikatu nastąpiła ważna zmiana w podejściu do innych religii. To on zainicjował podejście w myśl zasady: wiele religii, wiele prawd” - powiedział Dalajlama.
Pytany o relacje i spotkania z papieżem Janem Pawłem II Dalajlama XIV określił je słowem „braterstwo”. „Od pierwszego spotkania zbliżył nas fakt, że obaj pochodziliśmy z kraju zniewolonego przez komunistów. Przeszliśmy przez to samo. Papież był bardzo uduchowionym i bardzo odważnym człowiekiem. To za jego pontyfikatu nastąpiła ważna zmiana w podejściu do innych religii. To on zainicjował podejście w myśl zasady: wiele religii, wiele prawd” - mówił.
Jedno z ostatnich pytań dotyczyło, walki o wolny Tybet i o relacje z Chińczykami.
„Sprawa Tybetu budzi po latach coraz większe i prawdziwie zainteresowanie w Chinach. Wielu mieszkańców naprawdę zwraca uwagę na naszą kulturę i tradycję. Ponad 400 mln Chińczyków praktykuje buddyzm. Okazało się, że trwanie w prawdzie i niestosowanie przemocy było właściwym postępowaniem z naszej strony” - powiedział Dalajlama.
Dalajlama XIV rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę na Dolnym Śląsku. Jego pobyt we Wrocławiu związany jest z pełnieniem przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Po porannym spotkaniu we wrocławskim Ratuszu z przedstawicielami władz samorządowych, artystami i naukowcami, Dalajlama XIV zwiedził wystawę poświęconą b. wrocławskiemu metropolicie kard. Bolesławowi Kominkowi - inicjatorowi listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. Ekspozycja przygotowana została z okazji obchodów 50. rocznicy wystosowania listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, w którym znalazły się słynne słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Wystawa była wcześniej pokazywana w Muzeach Watykańskich i w gmachu niemieckiego parlamentu w Berlinie.
W środę Dalajlama odwiedzi w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju. Odbędzie się tam spotkanie wyznawców kilku religii.
Dalajlama XIV, Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai.
Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Jego siedzibą jest miasto Dharamśala. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.
Dalajlama XIV gości we Wrocławiu po raz trzeci. Wcześniej był tu w 2008 r. oraz w 2010 r. Dalajlama XIV jest Honorowym Obywatelem Miasta Wrocław.(PAP)
ros/ mok/