Walka o niepodległość 1914-1918

22.11.2017

"Dar Młodzieży" ruszy w "Rejs Niepodległości"

Żaglowiec Dar Młodzieży. Fot. PAP/M. Bielecki Żaglowiec Dar Młodzieży. Fot. PAP/M. Bielecki

W maju 2018 roku żaglowiec "Dar Młodzieży" ruszy w "Rejs Niepodległości" dookoła świata. Punktem kulminacyjnym będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. W środę startuje konkurs dla młodzieży, który wyłoni uczestników rejsu.

Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera, powiedziała na środowej konferencji prasowej w Warszawie inaugurującej "Rejs Niepodległości", że "zaledwie ponad rok temu przeżywaliśmy w Polsce przepiękne uroczystości, wielką ucztę duchową, ale też wielki festiwal radości z udziałem młodych ludzi z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku".

"To piękne wydarzenie czas przekuć w kolejny piękny sukces, wydarzenie równie wspaniałe, jeżeli idzie o ucztę duchową i jeżeli idzie o festiwal młodości. Mamy propozycję, w szczególności dla młodych ludzi w całym kraju, aby zostali ambasadorami Polski i popłynęli +Darem Młodzieży+. To jest nasza inicjatywa wspólna z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu" - powiedziała Kempa dodając, że inicjatywę objęła swoim patronatem premier Beata Szydło.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przypomniał, że 22 listopada rusza konkurs, który ma wyłonić uczestników rejsu. Jest on dwuetapowy. Młodzi ludzie w wieku 18-26 lat za pośrednictwem aplikacji "Rejs Niepodległości" na Facebooku mają przesłać do 3 stycznia przyszłego roku zdjęcia lub krótkie filmy, w których przedstawią piękno swojej "Małej Ojczyzny" - przestrzeni geograficznej, społecznej bądź kulturowej, w której żyją i z którą są emocjonalnie związani. Internauci będą głosować na najciekawsze zdjęcia lub filmy, a o zakwalifikowaniu do II etapu konkursu zadecyduje ilość głosów uzyskana do 7 stycznia 2018. Do drugiego etapu przejdzie nie więcej niż 500 osób.

Drugi etap konkursu odbędzie się 20 stycznia 2018r. w Warszawie. Będzie to test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z zakresu historii polskich działań niepodległościowych - od Powstania Kościuszkowskiego po odzyskanie niepodległości w 1918 roku, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu morza w Biblii.

"Dar Młodzieży" ruszy w rejs 3 maja 2018 roku z Bulwarów Wiślanych w Krakowie, 20 maja żaglowiec opuści port w Gdyni. Załogę stanowić będą laureaci konkursu, studenci akademii morskich oraz młodzi ludzie z różnych kontynentów, pochodzący z niezamożnych rodzin, wyróżniający się postawą zaangażowania dla dobra drugiego człowieka w lokalnej społeczności. Zostaną oni wytypowani przez salezjańskie placówki na całym świecie.

Ksiądz Adam Parszywka z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" mówił: "Czy może być coś piękniejszego niż płynąć z młodzieżą na Darze Młodzieży na Światowe Dni Młodzieży? To będzie wizytówka Polski, chcemy pokazać, jak jesteśmy dzisiaj w stanie reprezentować nasz kraj tym co najpiękniejsze". Parszywka przypomniał, że "Dar Młodzieży" ruszy z Krakowa, czyli z ostatniego miejsca Światowych Dni Młodzieży 3 maja 2018 i przez dziewięć miesięcy dopłynie do Panamy, gdzie będzie miała miejsce kolejna edycja tego święta.

"Chcemy w specjalny sposób zaznaczyć naszą misję w świecie poprzez zabranie na pokład żaglowca młodych ludzi z różnych kontynentów na Światowe Dni Młodzieży. Chcemy, żeby również w Panamie to bardzo mocno wybrzmiało: Polska, która organizowała Światowe Dni Młodzieży w tak trudnym okresie, naznaczonym zagrożeniem terrorystycznym i tak pięknie sobie z tym poradziła, nadal pomaga innym uczestniczyć w tym święcie. Chcemy przekazać i podzielić się tymi emocjami z Polski, która się rozwija, Polski, która kładzie nacisk na rozwój młodych ludzi" - dodał Parszywka.  

Laureaci konkursu będą mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Rejs potrwa blisko rok, w każdym z portów, gdzie zawijać będzie Dar Młodzieży odbędzie się impreza promująca Polskę i jej niepodległość.

Organizatorzy, mając świadomość, że wypłynięcie w dziewięciomiesięczny rejs może być niemożliwe dla wielu osób, dają możliwość podróży na krótszych odcinkach trasy takich jak Lizbona-Kapsztad- Singapur-Los Angeles-Panama. Statek powróci do Gdyni w marcu 2019 roku. (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL