Europa i świat 1918-1939

24.02.2018

Defilada w Tallinie z okazji 100-lecia niepodległości Estonii

W Estonii w sobotę od wielkiej defilady wojskowej w Tallinie rozpoczęły się obchody 100-lecia niepodległości kraju. Uczestniczyło w niej około 11 000 żołnierzy i sto pojazdów jednostek armii estońskiej i kilku państw członkowskich NATO.

"Niepodległość i wolność naszego narodu nigdy nie była i nie powinna być uważana za zdobytą raz na zawsze" - powiedział naczelny dowódca estońskich sił zbrojnych Riho Terras podczas parady.

"Wojna o niepodległość wysłała jasny sygnał: wszystko jest możliwe, jeśli naród naprawdę tego chce. To przesłanie nie mogło zostać uciszone przez obce siły ani masowe deportacje. To ono pomogło przetrwać naszemu narodowi" - podkreślił Terras.

"Estońska niepodległość jest lepiej chroniona niż kiedykolwiek, ponieważ mamy przyjaciół i sojuszników" - powiedział przewodniczący parlamentu Eiki Nestor.Estonia należy od 2004 roku do NATO i do Unii Europejskiej.

Kraj obchodzi rocznicę niepodległości 24 lutego, w dniu wydania w Tallinie w 1918 roku manifestu niepodległości.

Program obchodów rozpoczął się w 2017 roku i potrwa do lutego 2020 r. Obejmuje koncerty, wystawy i imprezy charytatywne. Jeden z projektów polega na zbiórce pieniędzy na zakup instrumentów muzycznych dla wszystkich szkół.

Z okazji rocznicy w różnych rejonach Estonii zostaną też posadzone drzewa.

3 kwietnia w Waszyngtonie prezydent USA Donald Trump powita prezydentów Estonii, Łotwy i Litwy, z którymi ma przedyskutować kwestie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. (PAP)

klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL