Polska po 1989 roku

12.06.2017

Dłuższy termin składania ofert w przetargu na Muzeum Pamięci Sybiru

Miasto Białystok po raz trzeci wydłużyło termin składania ofert w przetargu na stan surowy budynku Muzeum Pamięci Sybiru. Powodem są wciąż liczne pytania potencjalnych oferentów dotyczące dokumentacji projektowej. Oferty można składać do 30 czerwca.

Powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Władze miasta liczą, że budowa stanu surowego rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa do połowy 2019 roku.

To drugi przetarg związany z tą inwestycją. Jeszcze w 2016 r. wykonany został stan zerowy budynku.

Teraz miasto chce wyłonić wykonawcę najważniejszych prac budowlanych. Chodzi bowiem o przebudowę istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. m kw. na potrzeby przyszłych ekspozycji, ale również o dobudowę nowej części (2,4 tys. m kw.) pod zaplecze techniczno-administracyjne muzeum. Prace obejmą też np. przebudowę bocznicy kolejowej i realizację sieci ciepłowniczej i energetycznej, kanalizacji czy parkingów.

Przetarg ogłosiły w połowie marca; oferty miały być najpierw składane do 27 kwietnia, potem do 25 maja, a po kolejnym przedłużeniu terminu, otwarcie ofert miało nastąpić 14 czerwca. Teraz - jak wynika z informacji opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miejskiego w Białymstoku - ten termin przedłużono po raz trzeci. Tym razem do 30 czerwca.

Powodem są za każdym razem liczne pytania potencjalnych oferentów dotyczące dokumentacji projektowej, którzy to oferenci - po udzieleniu im odpowiedzi - muszą mieć też czas na zapoznanie się z nimi i przygotowanie swojej oferty.

Kilka dni temu w BIP miasta ukazały się odpowiedzi na kolejną partię pytań oferentów; do tej pory udzielono odpowiedzi na ponad 330 pytań, a przygotowywane są odpowiedzi na kolejne.

Miasto planowało, że po rozstrzygnięciu przetargu prace ruszą w drugiej połowie roku; zakończenie tego etapu przewidują na połowę 2019 r. Szacowany koszt tej części inwestycji, to ponad 30 mln zł netto. Kolejnych 15 mln zł netto ma kosztować wyposażenie i ekspozycja muzeum. Pieniądze pochodzić mają z budżetu miasta i dofinansowania resortu kultury.

O planach budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru mówi się od kilku lat; według wstępnego projektu, miało powstać do ubiegłego roku. Od 1 stycznia placówka jest już samodzielna - wcześniej była oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku.

Kolekcja jest tworzona; gromadzone są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków lub pochodzące z zakupów, dokumentowane są też losy wywiezionych. Część z nich eksponowana jest w tymczasowej siedzibie muzeum, otwartej jesienią w komunalnym budynku w centrum Białegostoku. (PAP)

rof/  agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL