Ambasador Izraela w Polsce Zvi-Rav Ner oraz dziennikarz i publicysta Maciej Wierzyński, autor wywiadów z Janem Karskim, opublikowanych w książce „Emisariusz. Własnymi słowami”, wezmą m.in. udział w dyskusji poświęconej życiu i działalności legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, która odbędzie się w poniedziałek w Krakowie. Spotkanie jest częścią Dni Karskiego organizowanych przez Muzeum Historii Polski.
Dyskusja o Karskim będzie głównym punktem programu krakowskich Dni Karskiego, które rozpoczęły się 3 czerwca w Stradomskim Centrum Dialogu (ul. Stradomska 11) i potrwają do 4 lipca.
W poniedziałkowym spotkaniu (początek o godz. 15) uczestniczyć będą dyplomaci: ambasador Izraela w Polsce Zvi-Rav Ner i były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski, a także dziennikarz i publicysta Maciej Wierzyński, który przeprowadził z Karskim serię wywiadów (ich efektem jest książka „Emisariusz. Własnymi słowami”.
W dyskusji weźmie udział także Ewa Wierzyńska, koordynatorka programu MHP "Jan Karski - Niedokończona Misja". Jak zapowiedziała w rozmowie z PAP, spotkanie będzie dotyczyło edukacji o Janie Karskim w Polsce i Izraelu, a także wpływu tej postaci na relacje polsko-izraelskie. Przybliżone zostaną także działania MHP mające na celu popularyzację misji emisariusza.
Wierzyńska przypomniała, że Kraków, gdzie odbywają się Dni Karskiego, nie był obcy polskiemu emisariuszowi, który spędził w tym mieście kilka miesięcy, po tym jak wrócił do konspiracji po pobycie w szpitalu Nowym Sączu. Przebywał tam po nieudanej próbie samobójczej w celi więzienia Gestapo na Słowacji, gdzie w 1940 r. został schwytany przy próbie przekroczenia granicy, udając się do Paryża. Z nowosądeckiego szpitala kurier został odbity w brawurowej akcji podziemia. W 1941 r. uciekł z Krakowa do Warszawy, obawiając się kolejnego aresztowania.
W poniedziałkowym spotkaniu (początek o godz. 15) uczestniczyć będą dyplomaci: ambasador Izraela w Polsce Zvi-Rav Ner i były ambasador Polski w Izraelu Maciej Wierzyński, a także dziennikarz i publicysta Maciej Wierzyński, który przeprowadził z Karskim serię wywiadów (ich efektem jest książka „Emisariusz. Własnymi słowami”.
Oprócz poniedziałkowej dyskusji w ramach krakowskich Dni Karskiego zorganizowano spotkania, w których udział wzięli m.in. autorzy książek o Karskim Stanisław Jankowski i Jerzy Korczak; redaktorzy Marian Turski i Adam Szostkiewicz, a także prezes Kieleckiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek, konsul generalny USA w Polsce Ellen Germain, dziennikarz telewizyjny Michał Fajbusiewicz oraz Ewa Andrzejewska, autorka projektu „Śladami Jana Karskiego w Nowym Sączu”.
Do 4 lipca br. w Stradomskim Domu Kultury będzie można obejrzeć przygotowaną przez MHP wystawę „Jan Karski. Człowiek wolności”.
Na ekspozycję składa się 22 plansz opisujących życie Karskiego - od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to przedostał się z Polski do Wielkiej Brytanii i USA z misją Polskiego Państwa Podziemnego, aż po jego działalność powojenną. Ekspozycja była już prezentowana w różnych miastach Polski, a jej anglojęzyczna wersja - m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Od 1 do 31 sierpnia wystawa będzie prezentowana na krakowskim Placu Bohaterów Getta, gdzie w czasach okupacji niemieckiej mieściła się „Apteka Pod Orłem” prowadzona przez Józefa Pankiewicza, jedynego nieżydowskiego mieszkańca getta w Krakowie. Obecnie, w miejscu tym, znajduje się oddział Muzeum Historycznego miasta Krakowa.
W pobliskiej byłej Fabryce Emalia Oskara Schindlera – także oddziale muzeum – 30 sierpnia odbędą się warsztaty edukacyjne oraz projekcje filmów dokumentalnych o Karskim - "Wysłannik z Polski" i "Niewykorzystane fragmenty stworzone przy kręceniu +Shoah+".
Dzień później, 31 sierpnia, odbędzie się koncert zespołu Shofar w byłym budynku fabryki, po czym nastąpi zamknięcie krakowskich Dni Karskiego.
Wydarzenia w Krakowie są częścią obchodów Roku Karskiego – w jego ramach MHP organizuje w całym kraju cykl wydarzeń, które mają przybliżyć postać i życie emisariusza. „Dzięki tym dniom i nagłośnieniu osoby Karskiego tysiące Polaków zostanie zainspirowanych, żeby studiować jego historię. Na pewno wśród tych tysięcy znajdą się osoby, dla których Karski stanie się moralnym autorytetem” – powiedziała Wierzyńska.
Wszystkie wydarzenia rocznicowe są częścią programu „Jan Karski. Niedokończona misja”, objętego honorowym patronatem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony legendarnemu kurierowi. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.
Wśród patronów medialnych Dni Karskiego są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl., prowadzony wspólnie przez PAP i MHP. (PAP)
wmk/