Inne

17.06.2013 aktualizacja 14.07.2016

Dni Kawaleryjskie w Suwałkach

Zawody sprawności kawaleryjskiej, pokazy woltyżerki czy łucznictwa konnego można było zobaczyć podczas dwudniowego 13. Pikniku Kawaleryjskiego, który zakończył się w niedzielę w Suwałkach. Dni Kawaleryjskie zainaugurowano w sobotę nad zalewem Arkadia w Suwałkach pokazami sprawności ułańskiej, dzielności konia oraz woltyżerki. Potem kawaleria przemaszerowała ulicami miasta. Najwięcej atrakcji związanych z kawalerią było jednak w niedzielę. Impreza przeniosła się na tereny dzielnicy Północ. Na dużym placu konie, jeźdźcy i ułani pokazywali swe umiejętności.

Odbył się tam m.in. konkurs władania szablą i lancą. Zmaganiom ułanów towarzyszył otwarty konkurs w powożeniu bryczką o nagrodę dyrektora Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W tym roku atrakcją imprezy był pokaz historyczny Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, która zaprezentowała sposoby walki z wykorzystaniem łuku, szabli i buńczuku.

Do Suwałk zjechało blisko 40 kawalerzystów: szwoleżerów, ułanów, strzelców, zwiadowców i artylerzystów konnych. W sumie zaprezentowało się 13 stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych przedwojennych pułków kawalerii.

Żołnierze z 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego prezentowali sprzęt wojskowy. Dzieci mogły wchodzić do czołgów, jeździły także na kucykach i na bryczkach.

"Ideą pikniku jest popularyzacja kawalerii, husarii, tego co kiedyś było naszą polską dumą. Przyjeżdżają tutaj zapaleńcy, grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzają poszczególne pułki szwoleżerów, ułanów czy strzelców konnych, a ludzie to chętnie oglądają, szczególnie jak jest ładna pogoda" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski.(PAP)

bur/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL