Spotkania, promocje książek, wystawy oraz apele pamięci to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich odbywających się w Warszawie.
"W tym roku program jest w dużej mierze poświęcony samemu miastu Lwów. Warto pamiętać, że było to miasto mieszczańskie - zasobne, bogate, pijące i jedzące. My mamy w pamięci przede wszystkim jego ikony w postaci zabytków czy Cmentarza Orląt, ale myślę, że warto przypominać, że było to miasto, w którym ludzie także żyli i bawili się" - opowiadał PAP Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią, współorganizatora imprezy.
Jak zaznaczył, szczególnym wydarzeniem Dni będzie sobotnie spotkanie z Dieterem Schenkiem, niemieckim kryminologiem, byłym wysokim urzędnikiem aparatu ścigania i sprawiedliwości Niemiec i promocja jego najnowszej książki "Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i Holokaust w Galicji Wschodniej".
Tomasz Kuba Kozłowski: "Warto pamiętać, że było to miasto mieszczańskie - zasobne, bogate, pijące i jedzące. My mamy w pamięci przede wszystkim jego ikony w postaci zabytków czy Cmentarza Orląt, ale myślę, że warto przypominać, że było to miasto, w którym ludzie także żyli i bawili się".
"Schenk od ponad 20 lat publikuje, pisze i tropi mało znane historie związane ze zbrodniami hitlerowskimi, ujawniając także niezbyt chlubne działania już z okresu powojennego, których efektem było albo odstąpienie od ścigania albo rozgrzeszenie zbrodniarzy wojennych. Dlatego cieszymy się, że przyjeżdża do Polski. Wcześniej Schenk zajmował się m.in. tematem obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, publikując mało znane informacje dotyczące zbrodni na obrońcach, za co zresztą został uhonorowany tytułem honorowego obywatela Gdańska" - mówił Kozłowski.
Przypomniał także, że w tym roku we Lwowie odsłonięto pomnik upamiętniający "zbrodnię na wzgórzach Wuleckich, gdzie wymordowano elitę polskiej inteligencji miasta Lwowa". Także w Warszawie w gmachu Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk znajduje się tablica upamiętniająca zamordowanych profesorów lwowskich. Podczas Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich odbędzie się uroczystość złożenia przed tablicą kwiatów i zapalenia zniczy oraz apel pamięci.
W sobotę wieczorem w Domu Kultury na Zaciszu będzie można zobaczyć fotografie Krzysztofa Hejke pokazujące Kresy współczesne, a w niedzielę zaplanowano uroczysty apel poległych i zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie znajdują się szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa, który wcześniej spoczywał na Cmentarzu Orląt. Później odbędzie się msza św. w intencji poległych w obronie Lwowa w stołecznej bazylice św. Krzyża.
Wśród imprez, które zaplanowano na kolejny tydzień znalazły się m.in. wtorkowe spotkanie "Merkury we Lwowie - o lwowskich targach, sklepach i rzemieślnikach" w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wola oraz promocja drugiego tomu gawęd Witolda Szolgini pt. "Tamten Lwów. Ulice i place" o lwowskich ulicach w prozie, poezji i piosence. Przez cały czas trwania imprezy będzie jej towarzyszył kiermasz książek o Lwowie i Kresach w Domu Spotkań z Historią. (PAP)
akn/ ls/