Polska po 1989 roku

16.07.2018

Do IPN przyjechali nauczyciele z całego świata uczyć się o polskiej historii

„Poland in the Heart of European History” „Poland in the Heart of European History”

„Poland in the Heart of European History” to tytuł konferencji edukacyjnej, którą od poniedziałku organizuje IPN dla nauczycieli i edukatorów spoza Polski, głównie z Europy Zachodniej. To okazja do głębszego poznania zawiłości historii Polski - mówi PAP wiceszef IPN Mateusz Szpytma.

"Dla Instytutu Pamięci Narodowej niezwykle ważne jest zachęcanie nie tylko polskich, ale także zagranicznych nauczycieli, by uczyli o Polsce zgodnie z najlepszą wiedzą historyczną. Ta konferencja, organizowana przez nas już po raz piąty, jest okazją do głębszego poznania zawiłości najnowszej historii Polski i Europy, ale też dyskusji i wymiany doświadczeń edukacyjnych między profesjonalistami z różnych stron świata" - powiedział PAP wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.

Podkreślił też, że Polska na świecie jest bardzo często i niesłusznie kojarzona z Holokaustem - dziedzictwem niemieckiego nazizmu. "Chcemy to zmienić. Polska bowiem nie zasługuje na taki wizerunek, który wynika wyłącznie z okupacji jej ziem przez Niemców w latach drugiej wojny światowej. I cieszymy się, że tego rodzaju konferencje, jak uczy nas doświadczenie, przynoszą w tej sprawie bardzo dobre efekty" - podkreślił Szpytma. Dodał, że to właśnie dzięki spotkaniom z polskimi historykami nauczyciele z zagranicy w większym stopniu kojarzą Polskę np. z Solidarnością lub też z Janem Pawłem II.

Konferencja edukacyjna IPN, na której prezes Szpytma w poniedziałek przywitał nauczycieli w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki, potrwa do 25 lipca. Bierze w niej udział ponad 30 nauczycieli z całego świata: z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji, a także Węgier, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Czarnogóry, Serbii, Albanii, Macedonii i Słowenii. Głównym miejscem obrad, które prowadzone są w języku angielskim, jest podwarszawski pałac w Jabłonnie.

Dziesięciodniowe seminarium - jak podał Instytut - składa się z wykładów i warsztatów prowadzonych przez najlepszych polskich naukowców i dydaktyków, a także licznych wizyt studyjnych w polskich instytucjach edukacyjnych i kulturalnych. Nauczyciele z zagranicy poznają najważniejsze zagadnienia i wątki historii Polski XX wieku w szerokiej europejskiej perspektywie, a także nowoczesne metody nauczania o trudnych tematach, które zostały wypracowane przez IPN.

W poprzednich edycjach przed uczestnikami wystąpili m.in. prof. Andrzej Paczkowski, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Antoni Dudek, prof. Jan Żaryn, prof. Krzysztof Szwagrzyk, a także edukatorzy z Biura Edukacji Narodowej IPN oraz Centrum Edukacyjnego "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Uczestnicy projektu zwiedzili również Archiwum IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Katyńskie oraz dawne więzienie przy ulicy Rakowieckiej.

W programie przewidziano także czas na prezentacje uczestników szkolenia, którzy opowiedzą o postaciach, miejscach i wydarzeniach łączących ich kraje z Polską. Wśród gości seminarium byli do tej pory także nauczyciele m.in. z Islandii, Izraela, Holandii, Danii, Austrii, Malty, Kanady, Szkocji.

Więcej informacji o konferencji, wstępny program oraz materiały graficzne dostępne są na stronie: http://pamiec.pl/pa/edukacja/poland-in-the-heart-of. (PAP)

nno/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL