Wydłużenie okresu nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości do 2022 r. i rozszerzenie ram czasowych działania Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP zakłada projekt noweli ustaw, który wpłynął w poniedziałek do Sejmu. Projekt nowelizacji został wniesiony przez prezydenta.
W uzasadnieniu przypomniano, że ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej regulująca zasady przygotowania jubileuszu, w art. 2 określiła na lata 2017-2021 ramy czasowe funkcjonowania Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożonego z najwyższych organów władzy Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań, kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych.
Jak przypomniano jedną z istotnych form uczczenia jubileuszu stało się ustanowienie, z inicjatywy prezydenta RP, nowego odznaczenia nawiązującego do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie to zostało ustanowione na mocy ustawy z 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W art. 2 tej ustawy wskazano, że Medal będzie odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, tj. w latach 2018-2021.
Dla zachowania spójności ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości z ustawą o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, uznano za zasadne, aby okres nadawania medalu pokrywał się z ramami czasowymi jubileuszu, określonymi na lata 2017-2021.
W uzasadnieniu projektu noweli wyjaśniono, że z uwagi na fakt, iż Górny Śląsk został przyłączony do Polski dopiero rok po zwycięskim III powstaniu śląskim, kiedy to 20 czerwca 1922 r. na jego teren wkroczyło Wojsko Polskie i od kiedy też datuje się tworzenie tam struktur państwowych Rzeczypospolitej, "dla podkreślenia znaczenia historycznego momentu w procesie odradzania się Niepodległej, w którym Śląsk powrócił do macierzy, zasadne jest znowelizowanie obu ww. ustaw w zakresie ich ram czasowych".
"W związku z powyższym, w projekcie ustawy wydłużono okres działania Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz okres nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości do 2022 r." - podkreślono.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/