Europa i świat po 1989 roku

18.03.2019

Drzewko oliwne pamięci Bronisława Geremka w Ogrodzie Sprawiedliwych w Rzymie

Drzewko oliwne w Ogrodzie Sprawiedliwych w Rzymie dedykowano w poniedziałek pamięci Bronisława Geremka. W ceremonii upamiętnienia pięciu osób uczestniczyła burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi.

Cztery pozostałe drzewka oliwne w Ogrodzie Sprawiedliwych w rzymskim parku Villa Pamphili poświęcono pacyfiście z Górnej Adygi Alexandrowi Langerowi, niemieckiej antyfaszystce Ursuli Hirschmann, misjonarce z Danii Karen Jeppe i młodemu dziennikarzowi Antonio Megalizziemu, który zginął w zamachu terrorystycznym w Strasburgu w grudniu zeszłego roku.

"Dzisiaj wspominamy tych, którzy walczyli z wszelkimi formami niesprawiedliwości i ucisku" - oświadczyła burmistrz Rzymu podczas ceremonii.

Ogród został zainaugurowany przed rokiem, gdy we Włoszech po raz pierwszy obchodzono Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, czyli osobach, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom. Wówczas posadzone tam zostało drzewko dedykowano Irenie Sendlerowej. W ten sposób uczczono wtedy 10. rocznicę śmierci działaczki społecznej, która uratowała setki dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta. (PAP)

sw/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL