Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski to wielkie wydarzenie naukowe. To wydarzenie o randze szczególnej w skali kraju, jak i świata – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym z okazji inauguracji Kongresu w Krakowie.
Wydarzenie rozpoczęło się w środę w Auditorium Maximum UJ w Krakowie i potrwa do soboty.
„Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski to wielkie wydarzenie naukowe. Za sprawą tak licznego, znakomitego międzynarodowego grona uczestników jest to konferencja o randze szczególnej, zarówno w skali naszego kraju, jak i w szerszym, światowym wymiarze” – napisał w liście do uczestników i organizatorów przedsięwzięcia prezydent RP Andrzej Duda.
Jak wskazał, wydarzenie odbywa się „w dawnej stolicy i nekropolii królów polskich, skarbnicy narodowych pamiątek, mieście, które nieprzerwanie zajmuje wyjątkowe miejsce w historycznej, duchowej i cywilizacyjnej topografii Rzeczypospolitej”. „Cieszę się, że w tegorocznym spotkaniu bierze udział 600 naukowców, w tym 250 prelegentów, reprezentujących blisko 40 państw. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników Kongresu” – napisał prezydent.
Jak podkreślił, dla Polaków satysfakcją jest fakt, że obiektem dociekań naukowych zagranicznych badaczy jest właśnie polska historia. Prezydent podziękował badaczom za to, że przyjechali do Krakowa, by dzielić się swoją wiedzą i za to, że z odmiennej i inspirującej perspektywy spoglądają na polską przeszłość. Duda podziękował także organizatorom za przygotowanie Kongresu.
„Spotykają się państwo, aby dyskutować o wielonarodowej Rzeczypospolitej, łączącej w sobie bogactwo wielu kultur, tradycje Zachodu i Wschodu. O wyjątkowym organizmie państwowym, często prekursorskim, zbudowanym na zasadzie politycznej unii” – wskazał w liście prezydent RP, zauważając, że historycy są skłonni nazywać dawną RP „historycznym fenomenem”.
„Choć wiele jej (RP) doświadczeń nie odbiegało od procesów, które można było zauważyć w innych państwach Europy, to jednak w istotnych dziedzinach stanowiła ona konstrukcję na wskroś oryginalną i nowoczesną. Dzięki parlamentaryzmowi, mechanizmom demokratycznym, przestrzeganiu rządów prawa, tolerancji religijnej – na tle ówczesnej Europy dawna Rzeczpospolita jawi się jako prawdziwy ewenement” – zaznaczył Duda.
Jak dodał, dawna RP nie była idealnym państwem, ale jej osiągnięcia warte są naukowych badań, a jej dziedzictwo – pielęgnowania. „Cieszę się, że nasi sąsiedzi, narody tej części Europy, czują się współtwórcami tego dziejowego fenomenu i chcą razem z nami czerpać inspirację z dobrych doświadczeń. Wspólnie możemy być dumni z historycznego dorobku. Wspólnie też mamy szanse wykorzystać go dla pomyślnej przyszłości” – napisał prezydent.
III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski potrwa w Krakowie do soboty. Hasłem przewodnim kongresu jest "Dawna Rzeczpospolita: historia-pamięć-dziedzictwo". Goście spotkania w 24 panelach oraz sesjach dyskutować będą o fenomenie dawnej Rzeczypospolitej, o jej dziedzictwie, wielokulturowości i pamięci narodów ją zamieszkujących.
Podczas kongresu wręczana jest Nagroda Pro Historia Polonorum (20 tys. zł i statuetka Galla Anonima) dla autorów najlepszych książek historycznych wydanych w języku obcym, dotyczących historii Polski lub Europy Środkowo-Wschodniej i jej związków z Polską. W tym roku otrzymał ją brytyjski historyk Robert I. Frost za publikację „The Oxford History of Poland-Lithuania ”, tom I.
W sobotę, podczas zakończenia kongresu, wręczona zostanie także Nagroda im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego (przyznawana jest corocznie, naprzemiennie autorowi polskiemu lub zagranicznemu; konkurs obejmuje publikacje dotyczące dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacji z Polską) oraz Nagroda im. prof. Stanisława Herbsta (przyznawana przez Polskie Towarzystwo Historyczne i Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie za najlepsze prace magisterskie z historii, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów kultury, miast i wojskowości).
Głównymi organizatorami III edycji przedsięwzięcia w stolicy Małopolski są krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN. Patronami medialnymi kongresu są Polska Agencja Prasowa i portal Dzieje.pl.
Kongresowi w Auditorium Maximum UJ towarzyszy Salon Książki Historycznej, prezentujący dorobek kilkudziesięciu wystawców.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
edytor: Agata Zbieg
bko/ agz/