Koniec PRL

04.06.2019

A. Duda: wybory 4 czerwca 1989 r. były wielkim zwycięstwem Polaków, tryumfem, który zmienił świat

Warszawa, 04.06.2019. Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego posiedzenia Senatu z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu. PAP/R. Guz Warszawa, 04.06.2019. Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego posiedzenia Senatu z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu. PAP/R. Guz

Wybory 4 czerwca 1989 r. były wielkim zwycięstwem Polaków; wielkim tryumfem, który zmienił świat; to dzięki tym wyborom i postawie Polaków nastąpiła przemiana ustrojowa w całej Europie centralnej - mówił we wtorek na uroczystym posiedzeniu Senatu prezydent Andrzej Duda.

"Przeżywamy dni, które odsyłając nas wspomnieniem w przeszłość mają z punktu widzenia historii Rzeczpospolitej i naszej teraźniejszości bardzo szczególny wymiar" - mówił prezydent na uroczystym posiedzeniu Senatu.

"Nie da się rozerwać słów z 1979 r. wypowiedzianych na placu Piłsudskiego przez Ojca Świętego, świętego Jana Pawła II wołającego wtedy o wolność i przemianę swojej ojczyzny, o odnowienie oblicza tej ziemi przez Pana Boga, co wszystkim, którzy od razu zrozumieli te słowa wydawało się cudem, z tym co stało się w roku 1980, narodzinami największego na świecie ruchu społecznego, jakim była Solidarność, z walką lat 80., cierpieniem bardzo często i śmiercią, a wreszcie ze zwycięstwem tego 1989 r., które w tak szczególny sposób wyemanowało właśnie tutaj, w odrodzonym Senacie, w pełni wybranym w wolnych wyborach - w przeciwieństwie do Sejmu, do którego wybory nie były w pełni wolne" - powiedział Duda.

Wybory 4 czerwca 1989 r. - powiedział prezydent - były wielkim zwycięstwem Polaków. "Chociaż wybory były tak ukształtowane, że do Sejmu nie były w pełni wolne, to jednak Polacy pokazali, że w sposób zdecydowany odrzucają komunizm i komunistów, odrzucając listę krajową, odrzucili tamten ustrój i tamtą władzę tych przedstawicieli Moskwy, tutaj, w Warszawie" - mówił Duda.

Prezydent dodał, że tamte wybory były też "wielkim tryumfem, który zmienił świat". Jak wskazywał, to dzięki wyborom 4 czerwca 1989 r. i dzięki postawie Polaków nastąpiła przemiana ustrojowa w całej Europie centralnej, upadł mur berliński, w efekcie rozpadł się także Związek Radziecki. "To właśnie tamta postawa, którą - jestem pewien - wywołało na zewnątrz wezwanie Ojca Świętego, dały początek wielkiej przemienia Europy, którą niektórzy nazwali +Jesienią Ludów+" - powiedział.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL