05.06.2009 WArszawa (PAP) - Fotografie legendarnego polskiego Dywizjonu 303 wykonane przez Arkadego Fiedlera w 1940 r. w Wielkiej Brytanii można obejrzeć na wystawie w warszawskim klubie Empik przy ul. Marszałkowskiej.
05.06.2009 WArszawa (PAP) - Fotografie legendarnego polskiego Dywizjonu 303 wykonane przez Arkadego Fiedlera w 1940 r. w Wielkiej Brytanii można obejrzeć na wystawie w warszawskim klubie Empik przy ul. Marszałkowskiej.
Wystawa, którą zorganizowała polska edycja magazynu "National Geographic", składa się z 30 fotografii przedstawiających sceny z życia Dywizjonu 303, słynnej polskiej jednostki myśliwców biorącej udział w Bitwie o Anglię, która rozegrała się w 1940 r. między niemieckim Luftwaffe a brytyjskim Royal Air Force.
Wśród nich są zdjęcia m.in. polskich pilotów, którzy startują w samolotach Hurricane (ang. huragan) do walki z niemieckim przeciwnikiem, nerwowe oczekiwanie na powracających z powietrznych potyczek kolegów, wspólne portrety na londyńskim lotnisku Northolt, które zajmowali Polacy, a także zdjęcia mechaników troszczących się o sprawność maszyn, których Fiedler nazywał "szarymi korzeniami bujnych kwiatów".
Wystawa opatrzona jest komentarzami historycznymi i cytatami z książki Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303", z których można się m.in. dowiedzieć, że Dywizjon 303 wszedł do Bitwy o Anglię w ostatniej decydującej fazie i walczył przez 43 dni od 30 sierpnia do 11 października 1940 r.
Jak czytamy, w walce o niepodległość Wielkiej Brytanii uczestniczyło 144 polskich pilotów, zginęło 33, ośmiu z Dywizjonu 303.
"W obronie towarzysza gotowi byli zginąć, nie mieli żadnej wątpliwości co do tego, że pozostaną przy nim" - czytamy pod zbiorowym portretem asów myśliwskich: por. Zbigniewa Kustrzyńskiego, sierż. Mieczysława Popka, sierż. Józefa Szlagowskiego, por. Mirosława Fericia, por. Kazimierza Daszewskiego i por. Jana Zumbacha.
Jak przypomniał syn Arkadego Fiedlera, pisarz i podróżnik Marek Fiedler, w 1940 r. jego ojciec przebywał w bazie Dywizjonu 303 w Northolt, aby na polecenie gen. Sikorskiego przygotować reportaż o polskich lotnikach, walczących wówczas w Bitwie o Anglię. "Tak powstała książka +Dywizjon 303+, w której wykorzystano ok. 26 fotografii" - dodał.
"To są wyjątkowe zdjęcia, które zostały starannie wybrane z ok. 200 fotografii, które Fiedler wykonał przebywając na terenie bazy w Northolt. Wiele z nich jest publikowanych po raz pierwszy, a ich wartość polega m.in. na tym, że przedstawiają pozakulisowe życie polskich pilotów" - powiedziała PAP redaktor naczelna polskiej edycji magazynów "National Geographic" i "National Geographic Traveler" Martyna Wojciechowska.
Wystawa będzie otwarta do 21 czerwca. Większość zaprezentowanych fotografii będzie można także obejrzeć na łamach czerwcowego wydania magazynu "National Geographic Polska". NNO
PAP - Nauka w Polsce
bsz