Polska po 1989 roku

26.04.2014 aktualizacja 14.07.2016

Dzięki multimediom papież znów stanie w oknie na Franciszkańskiej

Jan Paweł II dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii znów pojawi się w oknie przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. W sobotę i niedzielę wieczorem na frontowej ścianie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich realizowane będzie wielkoformatowe widowisko multimedialne.

Jego twórcy wykorzystają archiwalne nagarnia z pobytów Jana Pawła II w Krakowie w 1979 r., 1987 r. i 2002 r.

"Zapraszamy na to wyjątkowe i wzruszające spotkanie po latach z Janem Pawłem II, który prosił nas, abyśmy pamiętali o nim również po jego śmierci. Mamy nadzieję, że będzie to ważne szczególnie dla tych młodych osób, które nie miały okazji osobiście spotkać papieża ani przyjść pod to okno w czasie jego pielgrzymek" - mówiła Agata Szuta, dyrektor organizującego wydarzenie Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

"Chcemy odtworzyć atmosferę nieformalnych spotkań Jana Pawła II z wiernymi pod oknem Pałacu Arcybiskupów Krakowskich" - podkreśla autorka scenariusza Barbara Munk z Instytutu.

Do realizacji projekcji zostaną użyte dwa projektory HD. Na czas pokazu zamknięty zostanie ruch na ul. Franciszkańskiej, a budynek Pałacu zostanie zaciemniony. Multimedialne projekcje odbędą się w sobotę i w niedzielę o g. 21.10, 21.40 i 22.00.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć występ chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II "Psalmodia", który zaśpiewa m.in. "Barkę", "Abba Ojcze" i "Nie lękajcie się!".

W sobotę wieczorem na błoniach okalających sanktuarium bł. Jana Pawła II odbędzie się misterium "Kolory miłosierdzia" organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Wystąpią m.in. Golec uOrkiestra, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Monika Kuszyńska, Alicja Majewska, Ryszard Rynkowski, Anna Wyszkoni, Zygmunt Staszczyk, Mieczysław Szcześniak. Koncert transmitować będzie TVP1, a poprowadzą go Alicja Bachleda-Curuś, Agata Młynarska i Krzysztof Ziemiec.

Po koncercie, ok. godz. 22 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego zostaną wygłoszone świadectwa osób, które doświadczyły wstawiennictwa Jana Pawła II. Czuwanie odbędzie się też w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Po raz pierwszy Jan Paweł II pokazał się w oknie przy ul. Franciszkańskiej podczas pielgrzymki do Polski w 1979 roku i do późnych godzin nocnych prowadził dialog z rozśpiewaną i rozmodloną młodzieżą. "Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz co się ze mną stało" - żartował papież 6 czerwca 1979 roku.

Po raz ostatni papież stanął w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich w 2002. "Niestety, jest to spotkanie pożegnalne" – mówił wówczas. I, odpowiadając na śpiew tłumu "Witamy Cię, alleluja", zaintonował: "Żegnamy cię, alleluja!". Powtórzył ten refren kilkakrotnie, mimo iż tłum krzyczał "nie!". Przed „Oknem papieskim” ludzie modlili się o zdrowie papieża, gdy w 2005 r. odchodził i później - po jego śmierci.(PAP)

wos/ malk/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL