Sport w PRL

12.03.2012 aktualizacja 14.07.2016

Dziesięć lat temu zmarł Hubert Wagner

Fot. PAP/CAF Fot. PAP/CAF

We wtorek mija dziesięć lat od śmierci Huberta Wagnera, trenera siatkarzy, z którymi zdobył mistrzostwo świata i olimpijskie oraz srebrny medal mistrzostw Europy. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych szkoleniowców w historii polskiego sportu.

Tego dnia w Warszawie samochód, którym kierował, zjechał z drogi i uderzył w inne auta. Jak się później okazało Wagner doznał zawału serca i po utracie przytomności stracił kontrolę nad pojazdem. Natychmiast podjęta reanimacja nie dała rezultatu.

Prowadzona przez Huberta Wagnera drużyna zdobyła mistrzostwo świata w Meksyku w 1974 roku i złoty medal olimpijski dwa lata później w Montrealu. Finałowy mecz Polska - ZSRR (3:2) gospodarze uznali za największe wydarzenie igrzysk. W mistrzostwach Europy w 1975 roku Polacy wywalczyli srebrny medal.

Hubert Wagner urodził się 4 marca 1941 roku w Poznaniu. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wcześniej studiował na Politechnice Warszawskiej. Jako zawodnik grał w klubach AZS AWF Warszawa i Skrze Warszawa. Zdobył cztery tytuły mistrza Polski (1963-68).

W reprezentacji Polski występował w latach 1961-71 i rozegrał 220 spotkań. Zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w 1967 roku. Był członkiem drużyny, która na igrzyskach olimpijskich w Meksyku (1968) - po zwycięstwach nad Meksykiem 3:1, Belgią 3:0, USA 3:0, Brazylią 3:0, Bułgarią 3:0 i CSRS 3:1 oraz porażkach z Japonią 0:3, ZSRR 0:3 i NRD 0:3 - zajęła piąte miejsce.

Po igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku, gdzie Polska zajęła dziewiąte miejsce, Wagner objął męską reprezentację kraju. Z jego nazwiskiem wiążą się największe sukcesy polskiej siatkówki. Prowadzona przez Huberta Wagnera drużyna zdobyła mistrzostwo świata w Meksyku w 1974 roku i złoty medal olimpijski dwa lata później w Montrealu. Finałowy mecz Polska - ZSRR (3:2) gospodarze uznali za największe wydarzenie igrzysk. W mistrzostwach Europy w 1975 roku Polacy wywalczyli srebrny medal.

Mówiono, że do reprezentacji wprowadził rządy silnej ręki. Powstał o nim film p.t. "Kat".

W latach 1978-79 Wagner był trenerem kobiecej reprezentacji Polski, a od 1983 do 1985 roku ponownie męskiej. W 1983 roku biało-czerwoni zdobyli wicemistrzostwo Europy.

Był także trenerem reprezentacji Tunezji, pracował w Turcji (Halk Bank Ankara), a w Polsce z męskimi drużynami - Legią Warszawa (mistrzostwo Polski), Stilonem Gorzów i Morzem Szczecin oraz siatkarkami Skry Warszawa.

W październiku 1996 roku po raz trzeci objął reprezentację mężczyzn, którą prowadził do stycznia 1998 roku.

Od połowy stycznia 2002 roku pełnił funkcje sekretarza generalnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Był też komentatorem telewizyjnym. Od 2003 roku rozgrywany jest Memoriał Huberta Wagnera.

W 2010 roku jako czwarty Polak został włączony do amerykańskiej galerii siatkarskich sław Volleball Hall of Fame. (PAP)

mar/ krys/ mis/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL