Starożytność

04.02.2018

Egipt: Archeolodzy odnaleźli grobowiec kapłanki Hetpet

Archeolodzy w Egipcie odkryli w pobliżu słynnych piramid na równinie Giza grobowiec liczący sobie ok. 4400 lat. Grobowiec zdobią malowidła ścienne przedstawiające kapłankę Hetpet. Fot. PAP/EPA Archeolodzy w Egipcie odkryli w pobliżu słynnych piramid na równinie Giza grobowiec liczący sobie ok. 4400 lat. Grobowiec zdobią malowidła ścienne przedstawiające kapłankę Hetpet. Fot. PAP/EPA

Archeolodzy w Egipcie odkryli w pobliżu słynnych piramid na równinie Giza grobowiec liczący sobie ok. 4400 lat - poinformowało w sobotę ministerstwo ds. zabytków starożytności. Grobowiec zdobią malowidła ścienne przedstawiające kapłankę Hetpet.

Archeolodzy w Egipcie odnaleźli dobrze zachowany grobowiec, który powstał w czasie piątej dynastii, a liczy sobie ok. 4400 lat.

Grobowiec odnaleziony w pobliżu Kairu zdobią dobrze zachowane i rzadko spotykane malowidła ścienne przedstawiające kapłankę Hetpet, która m.in. pomagała kobietom w porodach.

Grobowiec został znaleziony podczas wykopalisk w pobliżu Wielkiej Piramidy w Gizie - poinformowało ministerstwo ds. zabytków starożytności.

"Wiemy oczywiście, że była wpływową osobą i utrzymywała silne związki z pałacem" - powiedział egipski minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani.

Malowidła ścienne znajdują się w "bardzo dobrym stanie; przedstawiają Hetpet w różnych scenach łowieckich lub związanych z rybołówstwem lub(...) gdy przyjmuje dary od swoich dzieci" - dodał.(PAP)

mbud/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL