Wymiana lub udoskonalenie części gablot z "uszanowaniem pierwotnej koncepcji scenograficznej" miała m.in. miejsce w ramach modernizacji ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej muzeum odbyła się w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Wspieranie Działań Muzealnych 2017".
Jak zaznaczono w informacji przesłanej PAP w poniedziałek przez muzeum, dzięki renowacji ekspozycji muzealnej "podkreślone zostały walory estetyczne prezentowanych zabytków z uszanowaniem pierwotnej koncepcji scenograficznej i zachowaniem jej unikatowego charakteru. Zastosowane materiały i wdrożona technologia zwiększyły poziom bezpieczeństwa muzealiów oraz komfort zwiedzania".
Prace modernizacyjne dotyczyły elementów trzech poziomów ekspozycji Muzeum: parteru, piętra i antresoli. Poddane im zostały gabloty, elementy graficzne i oświetlenie. Została m.in. wymieniona lub udoskonalona część gablot, wymieniono również "wydruki na folii na druk UV, bezpośrednio na podłożu typu Dibond".
Placówka podkreśla, że co roku odwiedza ją ponad 500 tys. osób, co "przyczynia się do istotnych zniszczeń oraz zużycia elementów scenografii, która zgodnie z pierwotną koncepcją może być nie tylko oglądana, lecz również dotykana".
Termin prac modernizacyjnych to 1 lutego – 22 grudnia. Dofinansowano je ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/aszw/