Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Köver złożyli w środę wiązanki pod pomnikiem-ławeczką Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora w Warszawie, w 80. rocznicę otwarcia granic dla polskich uchodźców przez władze węgierskie po zaatakowaniu Polski przez ZSRS.
Monument upamiętnia bohaterów, dzięki którym w czasie II wojny światowej uratowano co najmniej 5 tys. polskich Żydów. József Antall jesienią 1939 r. został pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier ds. uchodźców wojennych. Henryk Sławik jest jednym z ponad 100 tys. polskich uchodźców wojennych, których przyjęły Węgry. Był prezesem Komitetu Obywatelskiego do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Zginął w niemieckim obozie Mauthausen-Gusen w 1944 r.
László Köver przebywał w środę z oficjalną wizytą Polsce. Spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, która wręczyła mu Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Wyróżnienie przyznano za "wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków". (PAP)
autor: Monika Zdziera
mzd/ par/