Europa i świat po II wojnie światowej

11.01.2014 aktualizacja 14.07.2016

Europejscy przywódcy eksponują zasługi Ariela Szarona

Przywódcy państw europejskich, w tym Niemiec, Francji, W.Brytanii i Rosji, eksponują zasługi zmarłego w sobotę Ariela Szarona, podkreślając rolę, jaką odegrał w historii Izraela. Składają też kondolencje rodzinie zmarłego i narodowi izraelskiemu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Szarona, który "odegrał kluczową rolę w najnowszej historii Izraela". Van Rompuy przekazał kondolencje rodzinie zmarłego, rządowi i narodowi Izraela.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oddała cześć Szaronowi, nazywając go "izraelskim patriotą z wielkimi zasługami" dla swego kraju. "Swą odważną decyzją wycofania osadników izraelskich ze Strefy Gazy uczynił historyczny krok na drodze do złagodzenia napięć z Palestyńczykami i do rozwiązania (problemu bliskowschodniego)" - oświadczyła kanclerz.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Szarona, który "odegrał kluczową rolę w najnowszej historii Izraela". Van Rompuy przekazał kondolencje rodzinie zmarłego, rządowi i narodowi Izraela.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Szaron "od początku był niezmordowanym obrońcą (...) Izraela". Minister przekazał wyrazy współczucia i ubolewania rodzinie Szarona.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nazwał Szarona "jedną z najbardziej znaczących postaci w historii Izraela". "Jako premier (Szaron) podejmował odważne i kontrowersyjne decyzje, dążąc do pokoju (...). Izrael stracił dzisiaj ważnego przywódcę" - powiedział.

Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił wielką rolę, jaką Szaron odegrał w historii Izraela. Wskazał, że po latach kariery wojskowej i politycznej Szaron "zwrócił się ku dialogowi z Palestyńczykami". Hollande przekazał wyrazy współczucia rodzinie zmarłego i narodowi Izraela.

W związku ze śmiercią Szarona prezydent Rosji Władimir Putin wystosował telegram kondolencyjny do premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Putin wysoko ocenił działalność Szarona w obronie interesów Izraela, wskazał na szacunek, jakim cieszył się on u współczesnych i jego wysoki autorytet na arenie międzynarodowej.

Putin podkreślił, że w Rosji Szaron będzie pamiętany jako konsekwentny zwolennik rozwoju izraelsko-rosyjskich stosunków przyjaźni, który wniósł wielki wkład w rozwój wzajemnie korzystnej współpracy dwustronnej.

Podobnie jak inni przywódcy Putin przekazał wyrazy współczucia rodzinie Szarona i narodowi Izraela.(PAP)

az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL