20.10.2009 Warszawa (PAP) - Osiem nagród - trzy indywidualne i trzy grupowe przyznane przez jury oraz dwie przyznane przez internautów - zostało wręczonych podczas wtorkowego finału konkursu "Twoja klisza z Powstania", zorganizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Uroczystość odbyła się w piwnicach kamienicy przy ul. Konopczyńskiego na stołecznym Powiślu. Podczas Powstania Warszawskiego działał tam szpital polowy oraz schron przeciwlotniczy. Zdjęcia z tamtego okresu zostały umieszczone w scenerii szpitalnych łóżek, którym towarzyszyły wyświetlane na ścianach filmy powstańcze.
"To już trzecia edycja naszego konkursu. Tym razem inspirację stanowiła Harcerska Poczta Polowa działająca w walczącej Warszawie od 6 sierpnia 1944 roku. Naszym celem było przybliżenie losów +Zawiszaków+, najmłodszych harcerzy, którzy roznosili przesyłki w czasie Powstania. W tym roku chcieliśmy pokazać nie tylko sceny związane ze zrywem, ale także zadać pytanie o współczesne możliwości dbania o ducha Warszawy i możliwości komunikacji przez sztukę" - mówiła pomysłodawczyni gry Dorota Niemczyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tegoroczna edycja konkursu "Twoja klisza z Powstania" odbyła się 8 sierpnia w centrum Warszawy. Pośród inscenizacji odwołujących się do Powstania organizatorzy wyznaczyli miejsca, w których mieli okazję zaprezentować się twórcy animujący życie kulturalne stolicy: muzycy, tancerze i graficy. Gra rozpoczęła się na pl. Powstańców, skąd blisko 400 osób wyruszyło śladami Harcerskiej Poczty Polowej. Na uczestników gry czekało wiele zadań - musieli działać pod presją czasu i zmieniających się okoliczności, wykazać się znajomością historii Powstania Warszawskiego, umiejętnością odczytywania kodów i sprawnością fizyczną.
Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów aparaty fotograficzne, a wywołane zdjęcia zostały zamieszczone w galerii na stronie internetowej www.klisza.1944.pl. Tam prace zostały poddane ocenie internautów, którzy w drodze głosowania przyznali własne nagrody w kategoriach indywidualnej i grupowej. Zdjęcia oceniane były również przez jury, w skład którego weszli profesjonalni fotografowie: Marian Schmidt, Maciej Skawiński i Zbigniew Tomaszczuk. Przyznali oni sześć nagród w dwóch kategoriach - indywidualnej i grupowej.
W głosowaniu internautów w kategorii indywidualnej zwyciężył Paweł Burzyński, zaś w kategorii grupowej - drużyna pod przewodnictwem Roberta Wancerza.
Jurorzy w kategorii indywidualnej pierwsze miejsce przyznali Urszuli Sułek, drugie - Mateuszowi Żeglińskiemu, a trzecie - Sabinie Samulskiej. W kategorii grupowej pierwsze miejsce otrzymała drużyna pod przewodnictwem Marka Ślusarczyka, drugie - drużyna pod przewodnictwem Anny Jedlikowskiej, zaś trzecie - drużyna pod przewodnictwem Dariusza Leszczyńskiego.
Laureaci zostali nagrodzeni profesjonalnym sprzętem fotograficznym oraz publikacjami i gadżetami Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwycięskie zdjęcia mają także zostać opublikowane w kalendarzu, który Muzeum planuje wydać pod koniec roku. (PAP)
akn/ abe/ jra/