Zbiorowe zdjęcie krakowian w czapkach krakuskach i 65. Lekcja Śpiewania "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami" w sobotę na Rynku Głównym oraz niedzielna msza św. na Wawelu z udziałem prezydenta RP to niektóre z wydarzeń przygotowanych na finał Roku Kościuszki w Krakowie.
Dla chętnych, którzy w sobotę o godz. 15 ustawią się do zbiorowego zdjęcia, przygotowano 10 tys. kartonowych czapek krakusek. Pamiątkowe zdjęcie zostanie wykonane z drabiny wozu strażackiego. Chętni będą potem mogli pobrać zdjęcie ze strony internetowej miasta.
Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawi się sam Tadeusz Kościuszko. W jego rolę wcieli się krakowski aktor Tomasz Schimscheiner.
Tuż po wykonaniu zdjęcia rozpocznie się lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami". Kancelaria prezydenta Krakowa przygotowała 4 tys. bezpłatnych śpiewników. Koncert poprowadzi twórca Biblioteki Polskiej Piosenki i inicjator Lekcji Śpiewania Waldemar Domański.
Z okazji tej lekcji Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w bogato ilustrowanym wydawnictwie, wzbogaconym o film fabularny z 1938 roku pt. "Kościuszko pod Racławicami" Dwa tys. egzemplarzy zostanie rozdanych wśród uczestników lekcji.
"Szeroko zakrojone poszukiwania utworów związanych z Kościuszką zaprowadziły nas do Australii. Jak się okazało, jest tam organizowany festiwal, na którym się komponuje współczesne utwory poświęcone Kościuszce. Znalazły się ona na płycie i w śpiewniku" - powiedział Waldemar Domański podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Jak zapowiedział, wydarzenia na Rynku będą świetną okazją do przybliżenia dorobku i postaci Tadeusza Kościuszki – "generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość, którego idee nadal są aktualne, a niezależnie od tego świetnego faceta, któremu należy dodać splendoru".
"Założenie krakuski oznacza, że jesteśmy w zgodzie z ideami Kościuszki, że identyfikujemy się z całym jego dorobkiem. Hasło +Wszyscy jesteśmy Kościuszkami+ to jest powód do tego, żebyśmy szli tą kościuszkowską drogą budowania, stwarzania wizjonerskich projektów, a nie drogą niezgody, grzebania się w bieżących sprawach, które nie zawsze mają sens. Bądźmy idealistami, zamarzmy sobie narodowo, zróbmy sobie zgodę – i do tego jest nam potrzebny Kościuszko" – powiedział Waldemar Domański.
Jak dodał prezes Komitetu Kopca Kościuszki Mieczysław Rokosz, założenie krakuski "to wyraz zgody na Kościuszkę, a nie tylko rodzaj złożenia hołdu". "Fenomen Kościuszki polega m.in. na tym, że to jest symbol narodowej konsolidacji naszego społeczeństwa. Kościuszko nas zobowiązuje do tego, że możemy się różnić, ale są sprawy nadrzędne, których nie należy rujnować. Możemy być dumni z tego, że to Rzeczpospolita, kultura polska go wydała, i to przynosi zaszczyt nie tylko nam, ale całej ludzkości" – powiedział prezes Komitetu Kopca Kościuszki.
W ramach weekendowych obchodów zaplanowano także międzynarodową konferencję "Integracja wokół Kościuszki", zlot młodzieży, zasadzenie szczepu róży "Kościuszko" na Kopcu Kościuszki i platana na krakowskich Plantach, zawody biegowe.
Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. W Krakowie, w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej spoczywają jego szczątki; u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, a nad miastem góruje Kopiec Kościuszki.
Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.(PAP)
autor: Hanna Pasek
edytor: Paweł Tomczyk
hp/ pat/