Olga Tokarczuk jest w Polsce aktywną społeczną komentatorką, która „nie waha się krytykować” obecnej polityki kraju – powiedział Tapani Karkkainen, tłumacz jej książek. Jego zdaniem na czwartkowego Nobla nie wszyscy Polacy patrzą „przychylnym okiem”.
Według Tapaniego Karkkainena, jedynego fińskiego tłumacza, który przełożył trzy powieści Olgi Tokarczuk, jest ona pisarką "o wielu obliczach", ale w Finlandii czytelnicy nie poznali jeszcze jej "pełnego obrazu".
Dotychczas w przekładzie na język fiński wydane zostały trzy utwory Tokarczuk - "Dom dzienny, dom nocny” (wyd. fin. 2004 r.), "Prawiek i inne czasy” (2007) oraz "Bieguni” (2012).
Karkkainen, cytowany w czwartek przez fińskie media, zwrócił uwagę, że trzy przełożone przez niego powieści, reprezentują swego rodzaju "realizm magiczny", ale na początku swojej kariery Tokarczuk pisała dość "realistyczną prozę historyczną". W nowszych dziełach z kolei – przyznał – pokazuje się jako "społeczna a nawet polityczna" pisarka.
Za główne dzieło Tokarczuk - według Karkkainena - uznać należy ok. 900 stronicowe "Księgi Jakubowe" (2014 r.), w którym to wielogłosowym zbiorze, przedstawiono w sposób interesujący Europę Wschodnią na progu współczesności i człowieka, który ogłosił się żydowskim mesjaszem, ale skłaniał się również ku islamowi i wierze chrześcijańskiej.
"Tym dziełem Tokarczuk rozgniewała polskich patriotów, według których powieść bruka dobre imię kraju" - skomentował największy fiński dziennik "Helsingin Sanomat".
"HS" podkreślił również, że w "konserwatywnej ojczyźnie" świeżo nagrodzona noblistka "nie cieszy się bezwarunkową akceptacją", gdy porusza m.in. kwestie ekologii czy praw zwierząt, tak jak w "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Ekranizacja tej pozycji w reżyserii Agnieszki Holland (pt. "Pokot"), była wyświetlana także w Finlandii.
Fińskie radio publiczne Yle, komentując literackie nagrody Nobla, zwróciło uwagę, że Tokarczuk jest obecnie jedną z najważniejszych polskich pisarek, wręcz "gwiazdą literatury”, która ma bogaty dorobek. Jej kilkanaście dzieł zostało przełożonych na ponad 20 języków.
pmo/ agz/