Dr Anna Klimaszewska i dr Marta Kolanowska z Uniwersytetu Gdańskiego zostały laureatkami nagrody im. Jana Uphagena za rok 2014. To przyznawane przez miasto Gdańsk wyróżnienie, mające też wymiar finansowy, dedykowane jest młodym utalentowanym naukowcom.
Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w mieszczącym się przy ul. Długiej Domu Uphagena – dziś muzeum, a niegdyś własności rodziny, której członkiem był patron nagrody - gdański rajca, kupiec, bibliofil i historyk.
Jak powiedział PAP prof. Jerzy Błażejowski, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, którego przedstawiciel zasiada w kapitule przyznającej nagrody, tegoroczne laureatki są osobami młodymi, ale mającymi na swoim koncie wyjątkowy, jak na swój wiek, dorobek naukowy. "Wyróżniają się na tle innych i już dziś są w elicie naukowej i to nie tylko polskiej, ale też - m.in. uczestnicząc w międzynarodowych projektach - światowej” – powiedział PAP prof. Błażejowski
Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: nauk humanistycznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. W piątkowej uroczystości nie mogła wziąć udziału laureatka w drugiej kategorii - dr Marta Kolanowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego nagrodzona za badania związane z rodziną roślin storczykowatych. W jej imieniu nagrodę odebrał wyznaczony przez nią przedstawiciel.
Dr Anna Klimaszewska z Wydziału Prawa i Administracji UG otrzymała nagrodę w kategorii nauk humanistycznych za – jak uzasadniła kapituła - „znaczący wkład w poznanie historii prawa francuskiego oraz jego wpływów na przekształcenia polskiego systemu prawa”.
Z kolei dr Anna Klimaszewska z Wydziału Prawa i Administracji UG otrzymała nagrodę w kategorii nauk humanistycznych za – jak uzasadniła kapituła - „znaczący wkład w poznanie historii prawa francuskiego oraz jego wpływów na przekształcenia polskiego systemu prawa”.
"Traktuję tą nagrodę jako zwieńczenie moich dotychczasowych sukcesów” – powiedziała PAP dr Klimaszewska dodając, że właśnie przymierza się do habilitacji, w ramach której chce dokonać analizy francuskiej procedury cywilnej i tego, jak wpływała ona na polski model prawa cywilnego.
Jak poinformowało biuro prasowe UG, dr Klimaszewska jest nie tylko adiunktem w swojej macierzystej uczelni, ale - od 2014 r., także profesorem wizytującym Uniwersytetu w Tuluzie we Francji. Ma też na swoim koncie zagraniczne granty na badania, w tym m.in. przyznany przez Uniwersytet Harvarda (USA) oraz - obecnie realizowany - grant zdobyty w konkursie Narodowego Centrum Nauki, w ramach którego badane jest stosowanie zasad francuskiego prawa handlowego w Księstwie Warszawskim, konstytucyjnym Królestwie Polskim i Rzeczypospolitej Krakowskiej.
Laureatka ma na swoim koncie dwie monografie oraz 20 artykułów i rozdziałów w książkach przygotowanych w językach francuskim, angielskim i polskim. Jest także laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.
Z kolei dr Marta Kolanowska, w ramach badań dotyczących roślin storczykowatych, w których szeroko wykorzystuje technikę komputerową, zajmuje się m.in. ustaleniami dotyczącymi miejsc występowania przedstawicieli tej rodziny na kuli ziemskiej. Jak poinformowało biuro prasowe UG, największym osiągnięciem młodej badaczki było opisanie mechanizmu inwazji eurazjatyckiego gatunku storczyka - kruszczyka szerokolistnego, w Ameryce Północnej.
Dr Kolanowska ma na swoim koncie 89 artykułów naukowych w języku polskim i angielskim, 4 monografie i 3 rozdziały w książkach. Jest także laureatką stypendium „START” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a w ramach grantów Unii Europejskiej SYNTHESYS (Integrated Activities grant) przebywała też na zagranicznych stypendiach w Wiedniu i Londynie.
Nagroda miasta Gdańska dla młodych naukowców im. Jana Uphagena jest przyznawana od 2003 r. Mogą ją otrzymać studenci miejscowych uczelni, którzy nie ukończyli 30 lat. Laureatów wyłania kapituła złożona z przedstawicieli miejscowych szkół wyższych oraz innych instytucji naukowych. Dotąd nagrodą wyróżniono 22 młodych naukowców. Laureaci otrzymują po 7 tys. zł.
Obok nagrody im. Jana Uphagena, od 1987 r. Gdańsk przyznaje też nagrody im. Jana Heweliusza adresowane do naukowców z większym dorobkiem. Wyróżnienie to, nazywane gdańskim Noblem i przyznawane na bardzo podobnej zasadzie, jak nagroda dla młodych naukowców, także ma wymiar finansowy. Tegoroczni laureaci nagrody im. Heweliusza wręczonej 28 stycznia - prof. Mieczysław Nurek i prof. Krzysztof Narkiewicz, otrzymali po 16 tys. zł. (PAP)
aks/ agt/