Zaplanowane na dziewięć dni Święto Morza rozpocznie się w sobotę w Gdyni. Złoży się na nie w sumie około 50 imprez, w tym wystawy, koncerty i rejsy. Do zwiedzania udostępnione zostaną też okręty wojenne oraz jachty - m.in. „Zawisza Czarny” i „Dar Młodzieży”.
Tegoroczne Święto Morza jest próbą powrotu do tradycji sprzed drugiej wojny. „Od 1932 roku Święto Morza obchodzone było w Gdyni z wielką pompą, jako święto państwowe, w którym brał udział m.in. prezydent Polski. Z oczywistych względów po 1939 r. ta tradycja zamarła, a w czasach PRL-u i później wracano do niej sporadycznie i najczęściej w skromnej formie” – powiedział PAP Tomasz Falba z Pomorskiego Związku Żeglarskiego, która to organizacja jest koordynatorem Święta.
Jak podkreślił Falba, pomysł powrotu do hucznych obchodów pojawił się oddolnie w ub.r. w środowisku skupiającym żeglarzy i naukowców oraz przedsiębiorców związanych z morzem. „Poszczególni organizatorzy przygotowują imprezy na własny koszt. Wszystko to, by przybliżyć mieszkańcom i turystom sprawy morskie, ale też pokazać, że polska gospodarka morska i żeglarstwo, wbrew obiegowym opiniom, mają się dobrze” – dodał.
Tegoroczne Święto Morza jest próbą powrotu do tradycji sprzed drugiej wojny. „Od 1932 r. Święto Morza obchodzone było w Gdyni z wielką pompą, jako święto państwowe, w którym brał udział m.in. prezydent Polski. Z oczywistych względów po 1939 r. ta tradycja zamarła, a w czasach PRL-u i później wracano do niej sporadycznie i najczęściej w skromnej formie” – mówi PAP Tomasz Falba z Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Tegoroczna edycja święta rozpocznie się w sobotnie południe przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki przekazaniem organizatorom przez prezydenta Gdyni kluczy do miasta oraz salwą z okrętu muzeum – ORP „Błyskawica”.
Po oficjalnym otwarciu na wodach Zatoki Gdańskiej zostaną złożone wieńce mające uhonorować ludzi związanych z morzem, którzy „odeszli na wieczną wachtę”. W Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie odsłonięta zostanie tablica poświęcona Teresie Remiszewskiej - żeglarce, która była prekursorką samotnego kobiecego żeglarstwa w Polsce. W siedzibie Jacht Klubu Morskiego „Gryf" otwarta zostanie z kolei wystawa poświęcona polskiemu wiceadmirałowi i dowódcy floty w okresie międzywojennym Józefowi Unrugowi.
Na Bulwarze Nadmorskim przez całą sobotę odbywać się będzie festyn o nazwie Cudawianki, który po południu przekształci się w zestaw koncertów: gwiazdą wieczoru będzie zespół Gentleman & The Evolution.
W sobotę goście Święta Morza będą też mogli zwiedzić gdyńskie Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Oddziału Morskiego IMGW, dzień otwarty urządzą też Muzeum Miasta Gdyni oraz operator promów pływających między Szwecją a Polską - Stena Line.
Przez cały weekend dla zwiedzających dostępny będzie zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim „Dar Młodzieży”, który z okazji święta postawi wielką galę banderową. 24 czerwca do zwiedzania udostępniony zostanie jacht „Polonus", a 27 czerwca - "Zawisza Czarny”. Pomorski Związek Żeglarski już od piątku aż do 29 czerwca organizować będzie codziennie bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej jachtami „Copernicus” i „Kneź”.
Z kolei od soboty do 29 czerwca w Jacht Klubie Morskim Gryf oglądać będzie można wystawy opowiadające o morskiej roślinności i składzie morskiej wody. Akademia Morska udostępni zwiedzającym w wybrane dni swoje obiekty, w tym symulatory służące do nawigacji oraz planetarium, w którym odbędzie się specjalny pokaz poświęcony astronawigacji.
W ramach Świata Morza zorganizowane zostaną też pokazy sprzętu używanego przez ratowników, pokaz akcji ratowniczych m.in. z użyciem psów oraz morskie ćwiczenia antyterrorystyczne i ratownicze. „W ubiegłym roku te ostatnie ćwiczenia oglądało z brzegu kilkanaście tysięcy osób” – poinformował Falba.
Obchody zakończą się w kolejny weekend, kiedy to przypada święto Marynarki Wojennej. Z tej okazji marynarze udostępnią m.in. do zwiedzania swoje okręty i urządzą pokaz manewrowania jednostkami. Będzie też można zwiedzić za darmo Muzeum Marynarki Wojennej oraz ORP „Błyskawicę".
W ostatnich dniach Święta chętni będą też mogli zwiedzić Bałtycki Park Nowych Technologii powstający na terenach, gdzie niegdyś działała gdyńska stocznia oraz skorzystać z porad pracowników Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Poza tym na przyszły weekend zaplanowano dwie imprezy żeglarskie - Regaty Samotników o Puchar Leonida Teligi oraz Bieg Kaprów, czyli regaty organizowane w ramach obchodów 90-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. W weekend odbędą się gdyńskie eliminacje do Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. (PAP)
aks/ jbr/