Trójka uczniów z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach otrzymała nagrodę główną w konkursie „Bohaterowie drugiego planu” za etiudę filmową „Jan Gosz – historia dobrem pisana”. Uroczysta gala odbyła się w czwartek w Kinie Iluzjon w Warszawie. Autorami zwycięskiego filmu są Monika Cyperska, Julia Stencel i Jakub Bigus pod opieką Adriana Klawikowskiego.
Etiuda opowiada o Janie Goszu - rolniku, przedsiębiorcy, społeczniku i działaczu kaszubskim. Był on jednym z założycieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz jego przewodniczącym w gminie Sierakowice. Kres działalności gminnej „Solidarności” położył stan wojenny. Jednakże Goszowi udało się ukryć dokumenty związkowe, dzięki czemu uchronił związkowców przed szykanami ze strony komunistycznych władz. Gosz przez wiele lat pełnił również funkcję prezesa oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Między innymi dzięki niemu język kaszubski trafił do szkół.
„Zrobiliśmy film o Janie Goszu, ponieważ bardzo nam się ta postać spodobała. Był on właśnie takim +bohaterem drugiego planu+ - człowiekiem skromnym, nie stawiającym nigdy siebie na pierwszym miejscu i nie wywyższającym się. Nigdy nie chciał przyjmować żadnych nagród za swoją działalność, a jedynym pomnikiem, którego się doczekał, był nagrobek” - powiedzieli PAP młodzi filmowcy z Sierakowic.
Jury zdecydowało się również wyróżnić zespół w składzie: Patrycja Olszewska, Angelika Przybylska i Katarzyna Rogalska pod opieką Katarzyny Leśniak z Publicznego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego za film „Być bliżej ludzi”. Wyróżniono również uczennice Marię Kuroszczyk i Jagodę Janiszewską pod opieką Piotra Grabarza z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim za etiudę „Jan Kempiński +Błysk+”.
„Zrobiliśmy film o Janie Goszu, ponieważ bardzo nam się ta postać spodobała. Był on właśnie takim +bohaterem drugiego planu+ - człowiekiem skromnym, nie stawiającym nigdy siebie na pierwszym miejscu i nie wywyższającym się. Nigdy nie chciał przyjmować żadnych nagród za swoją działalność, a jedynym pomnikiem, którego się doczekał, był nagrobek” - powiedzieli PAP młodzi filmowcy z Sierakowic.
„Wszystkie filmy, które mieliśmy okazję obejrzeć podczas gali finałowej, były poruszające i niezwykle interesujące. Dzięki temu, że ci wszyscy młodzi ludzie byli wspomagani w pracy przez studentów filmówki, powstały naprawdę znakomite warsztatowo dzieła. Ja jestem zachwycony” - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. „Mam też nadzieję, że poprzez kontakt z ludźmi filmu oraz z bohaterami – albo tymi, którzy ich znali i pamiętają – ci młodzi ludzie będą lepiej rozumieć polską historię. Być może zapalą się na tyle, że w przyszłości zostaną profesjonalnymi historykami albo filmowcami” – dodał.
Sierocińska-Dec zwróciła również uwagę na to, że specyfika powstałych etiud polega na tym, że na planie wytworzyły się silne międzyludzkie relacje. „Wiemy, że młodzi filmowcy i bohaterowie filmów utrzymują ze sobą kontakt. To ważne również dlatego, że właśnie dzięki +bohaterom drugiego planu+ młodzież zupełnie inaczej zaczyna patrzeć na historię. Zauważa, że w tak dużych wydarzeniach, jak np. powstanie Solidarności, brali udział ludzie z ich rodzin albo sąsiedzi. Dzięki temu młodzi ludzie mogą pomyśleć, że może i oni w przyszłości zrobią coś, co stanie się częścią wielkiej historii”- zauważyła edukatorka.
Etiudy filmowe będą prezentowane w grudniu 2015 i styczniu 2016 roku w Sieci Kin Studyjnych w kilku miastach w Polsce.
Partner konkursu, Polska Press Grupa, przyznała również własną nagrodę za najlepszą pracę pisemną zespołowi z Technikum nr 3 Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu za tekst pt. „Sądzeni za próbę obalenia władzy w PRL – losy przyjaciół z II Liceum Ogólnokształcącego w Zawierciu”. Na bazie tekstu – po warsztatach dziennikarskich – powstał reportaż, który ukazał się w 12. numerze miesięcznika „Nasza Historia”.
Konkurs „Bohaterowie drugiego planu” kierowany jest do uczniów polskich szkół; również tych, którzy znajdują się za granicą. Zadaniem uczestników było odnalezienie bohatera, który jest związany z ich środowiskiem lokalnym. W I etapie konkursu uczestnicy przygotowywali prace pisemne o tych postaciach. Następnie autorzy najlepszych zostali zaproszeni na warsztaty filmowe realizowane przez łódzką Szkołą Filmową. W ich trakcie trwania - dzięki współpracy ze studentami szkoły - powstały etiudy filmowe o bohaterach prac. Plany zdjęciowe trwały w wakacje, a we wrześniu i październiku zrealizowano montaż i udźwiękowienie powstałych filmów.
Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.
Patronem medialnym konkursu był portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
jur/ ls/