Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie jest zainteresowany połączeniem placówki z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - poinformował w środę wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, oceniając pomysł jako "ciekawą koncepcję".
"Pan dyrektor wyraził chęć - podobno władze samorządowe też są zainteresowane - żeby też się połączyć z Muzeum II Wojny Światowej" - powiedział dziennikarzom Gliński po posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Tematem posiedzenia były plany MKiDN dotyczące połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Jak tłumaczył szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego, szef sochaczewskiego muzeum chciałby, aby stało się ono oddziałem Muzeum II Wojny Światowej.
"Myślę, że to jest ciekawa koncepcja" - skomentował minister.
"To muzeum jest bardzo skromne, samorządowe, ale ma olbrzymią ilość eksponatów z II wojny światowej, a budżet - 500 tys. zł" - powiedział Gliński o sochaczewskiej placówce.
Dzięki połączeniu "muzeum gdańskie mogłoby uzyskać dostęp do eksponatów, które są przez lata całe składowane w skromnych warunkach w Sochaczewie", z kolei "muzeum sochaczewskie pod Warszawą, muzeum Bitwy nad Bzurą, też mogłoby się bardziej godnie rozwijać" - uważa minister.
Obwieszczenie ministra kultury o zamiarze połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - utworzonego zarządzeniem z dnia 1 września 2008 r. oraz działającego w tym samym mieście Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - utworzonego na podstawie zarządzenia z 22 grudnia 2015 r., ukazało się w kwietniu.
"Przyczyny są ekonomiczne i takie wynikające z kwestii efektywności. Wydaje się, że nie są potrzebne dwa - owszem, oba wydają się dość ważne - dwa muzea w tym samym mieście. Bardzo drogo to Polskę kosztuje" - tłumaczył w kwietniu Gliński. Przypomniał, że budowa Muzeum II Wojny Światowej to "olbrzymie koszty". "To jest inwestycja, która miała być zbudowana za 358 mln, w tej chwili to już jest prawie 450 mln zł. Przy czym to ostatnie zwiększenie nastąpiło niecały rok temu, czyli już pod koniec rządów Platformy Obywatelskiej. To jest niepokojące. Usytuowanie tego muzeum jest bardzo ryzykowne, sam ten suchy basen, czy jakkolwiek to się nazywa, ten beton wylany pod muzeum, to jest 100 mln zł" - mówił minister.
Kolejne obwieszczenie MKiDN "o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939" ukazało się w maju. Resort zaproponował, by gdańskie muzeum, które powstanie z połączenia Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, nosiło nazwę Muzeum II Wojny Światowej.
W środę minister Gliński powiedział dziennikarzom: "Aktualne jest nasze obwieszczenie o zamiarze połączenia. (...) Na razie dążymy do połączenia tych dwóch muzeów".(PAP)
jp/ agz/