01.09. 2009 Gdańsk (PAP) - Oddali życie swoje za braci, za sprawę, która przerastała wymiar ich osobistego życia, a nazywała się Polska - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź o obrońcach Poczty Polskiej podczas wtorkowej mszy św. odprawianej przed gdańskim pomnikiem ku czci obrońców placówki.
"Tutaj, w Gdańsku i tam, w Charkowie, w Miednoje, w Katyniu oddawali swoje życie wyznawcy Chrystusa, synowie tej ziemi, którzy wierzyli, więcej - mieli pewność, że zbawcza śmierć Chrystusa, dopełniona dobrowolnie, zwyciężyła śmierć, sprawiając, że przestała być ona nieuniknionym losem, który nas spotyka" - dodał Głódź.
Metropolita wyraził szacunek dla Polaków, którzy podjęli walkę we wrześniu 1939 roku, w "pamiętnym wrześniu, który choć zakończył się klęską, ducha narodu nie zgasił".
Przypominając bohaterstwo gdańskich pocztowców, którzy zginęli broniąc budynku Poczty Polskiej w Gdańsku, arcybiskup powiedział: "Zamykamy w gmachu tej Poczty Polskiej naszego czasu najświętsze narodowe i chrześcijańskie wartości. Z gmachu tej naszej Poczty przeciwstawiamy się wszystkiemu, co ducha Narodu chce osłabić".
Koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego msza w intencji bohaterów kampanii wrześniowej, odprawiana została przed Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w ramach obchodów 70. rocznicy II wojny światowej. W nabożeństwie udział wzięło kilkuset wiernych, w tym m.in. kombatanci i rodziny poległych obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz przedstawiciele pocztowców. Prezydenta Polski reprezentował szef jego kancelarii Władysław Stasiak.
Po mszy jej uczestnicy złożyli wieńce przed pomnikiem upamiętniającym bohaterską obronę gdańskich pocztowców.
Niemiecki atak na Pocztę Polską w Gdańsku rozpoczął się 1 września 1939 r. o godz. 4.45, równocześnie z rozpoczęciem ostrzału polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Polscy pocztowcy odpierali natarcie wroga przez czternaście godzin. Zginęło 12 Polaków, 39 obrońców Niemcy rozstrzelali, dwóch straciło życie w obozach koncentracyjnych.
We wrześniu 1979 r. z okazji 40. rocznicy bohaterskiej obrony placówki, przed siedzibą Poczty Polskiej w Gdańsku odsłonięto Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, autorstwa krakowskich artystów Wincentego i Krystyny Kućmy.(PAP)
aks/ ura/ mow/