Uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, uczczenie pamięci poległych policjantów, nominacje i odznaczenia oraz piknik rodzinny na Agrykoli – to główne punkty 95. obchodów święta policji, które w tym roku odbędą się w Warszawie.
W policji - największej formacji mundurowej w kraju - służy ok. 100 tys. funkcjonariuszy, wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych. Oficjalnym obchodom, które odbędą się w Warszawie, towarzyszyć będzie szereg uroczystości.
W czwartek w Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się sympozjum "95 lat polskiej Policji" pod patronatem marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna poświęcona policji w dwudziestoleciu międzywojennym. Tego samego dnia komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński wręczy odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie policyjne funkcjonariuszom i pracownikom policji z Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji.
Dzień później w KGP odbędzie się uroczystość poświęcona obchodom 10-lecia Stowarzyszenia Generałów Policji RP. Podsumowany zostanie program konkursu "Policjant, który mi pomógł". Następnie kierownictwo policji i zaproszeni goście oddadzą hołd poległym funkcjonariuszom, a przed obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska" złożą wieńce. Otwarta zostanie odnowiona siedziba Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie msza w intencji poległych policjantów.
W tym roku główne obchody święta policji odbędą się w sobotę na Plac Piłsudskiego. Według KGP w uroczystościach ma uczestniczyć premier Donald Tusk. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego, a policjanci nowo przyjęci do służby złożą ślubowanie. Odbędzie się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zaś laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł" zostaną wręczone wyróżnienia. Po okolicznościowych wystąpieniach przed GNŻ złożone zostaną wieńce. Uroczystość zakończy przemarsz pododdziałów policyjnych, a także promowanych funkcjonariuszy.
Niedzielne uroczystości rozpocznie msza w intencji policji w Bazylice Św. Krzyża, pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Po południu odbędzie się piknik rodzinny na Agrykoli, podczas którego będzie można posłuchać m.in. występów muzycznych, obejrzeć pokazy pododdziałów policji i wystawę sprzętu policyjnego. Funkcjonariusze zaprezentują swoje umiejętności sportowe podczas meczu finałowego turnieju piłki nożnej drużyn policyjnych.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 70 proc. badanych uważa Polskę za bezpieczne miejsce do życia, a dziewięciu na dziesięciu ankietowanych deklaruje, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. "Obecny poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych od 1989 r." - podkreślono w komentarzu do wyników badania.
95 lat temu - 24 lipca 1919 r. - Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. (PAP)
gdyj/ malk/ gma/