Stalinizm

08.06.2018

GPC: Niezłomny "Uskok" odnaleziony

Kpt. Zdzisław Broński „Uskok”, zdjęcie przedwojenne. Źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Kpt. Zdzisław Broński „Uskok”, zdjęcie przedwojenne. Źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Fragment żuchwy z uzębieniem, kawałek kości, a także łuski oraz strzępy umundurowania odnalazł zespół z IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka - pisze piątkowa „Gazeta Polska Codziennie". Jak dodaje dziennik, prawdopodobnie są to szczątki kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok".

Gazeta informuje, że "prace archeologiczne były prowadzone w miejscowości Nowogród, w miejscu kryjówki kpt. Zdzisława Brońskiego ps. +Uskok+", legendarnego żołnierza podziemia antykomunistycznego. "Wierzymy, że szczątki, które odnaleźliśmy, należą do tego wielkiego bohatera" - mówi gazecie prof. Szwagrzyk.

Jak przypomina dziennik, "kpt. Zdzisław Broński ps. +Uskok+ jest zaliczany do najodważniejszych i najbardziej bezkompromisowych dowódców antykomunistycznego podziemia".

"Dowodzone przez niego oddziały przeprowadziły w latach 1944-1949 wiele głośnych akcji przeciwko siłom reżimowym, plasując się bez wątpienia na czele najgroźniejszych przeciwników komunistycznej władzy na całej wschodniej flance kraju" - zaznacza "GPC". Gazeta przypomina ponadto, że "Uskok, wraz z podległymi mu partyzantami, nigdy nie skorzystał z amnestii z 1947 r., mimo że był do tego wielokrotnie namawiany".

Jak dodaje "DGP", "Uskok" nie chcąc się oddać w ręce reżimowej władzy odbezpieczył granat i wysadził się". "Komuniści przewieźli jego szczątki do Lublina, gdzie zostały okazane rodzinie. Jednak tego, co się z nimi stało później i gdzie zostały pochowane, do dzisiaj nie wiadomo" - pisze gazeta.

"W poniedziałek rozpoczęliśmy prace w miejscowości Nowogród na Lubelszczyźnie, w miejscu, w którym kiedyś stała stodoła. Pod nią odkryliśmy pomieszczenie o wymiarach ok. 2,5 m na 2 m i ok. 1,5 m wysokości(...) " - mówi gazecie wiceprezes IPN. "Znaleźliśmy w ziemi kawałek żuchwy z kilkoma zębami, mały fragment kości, a także łuski od amunicji oraz element +koalicyjki+, czyli paska noszonego na skos w poprzek piersi" - dodaje. (PAP)

dka/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL