08.03.2010.Kraków (PAP) - Wybitny historyk, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jerzy Wyrozumski skończył 80 lat. Jak sam mówi, by badać przeszłość, potrzeba wytrwałości i serca. Podczas poniedziałkowego posiedzenia Wydziału II Historyczno-Filozoficznego PAU jubilat otrzymał gratulację i 80 czerwonych róż. „Taki bukiet dostaje się tylko raz” – mówił wzruszony prof. Wyrozumski.
„Mnie pociągnął mój mistrz prof. Roman Grodecki” - mówił PAP prof. Wyrozumski, pytany, dlaczego postanowił się zająć akurat średniowieczem. Jak dodał, profesor nie namawiał go, ale przekonał „swoją osobowością, mądrością życiową i sposobem uprawiania nauki”. „Zacząłem od historii gospodarczej, ale może najbardziej pociągały mnie problemy społeczeństwa polskiego w średniowieczu, chociaż także niedoceniane bogactwo średniowiecznej kultury” – powiedział jubilat.
Zdaniem prof. Wyrozumskiego historyk powinien być wytrwały i mieć serce, bo „bez serca nie da się robić niczego wytrwale”.
Archeolog prof. Jan Machnik podkreślił podczas uroczystości, że bez prac Jerzego Wyrozumskiego, bez jego dokładności i staranności jako badacza, archeologom, którzy zajmują się najstarszymi dziejami Polski trudno byłoby się w tej dziedzinie poruszać.
Wieczorem prof. Wyrozumski odbierze gratulacje także od historyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jerzy Wyrozumski urodził się 7 marca 1930 r. w Trembowli, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W 1955 ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Osiem lat później uzyskał na tej uczelni doktorat, a w 1981 r. został profesorem nadzwyczajnym. Na UJ kierował Zakładem Historii Polski Średniowiecznej, był też dziekanem Wydziału Filozoficzno–Historycznego (1981-87). Od 1994 r. jest sekretarzem generalnym Polskiej Akademii Umiejętności. Jest wieloletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W 1995 r. otrzymał srebrny medal Cracoviae Merenti, przyznawany w uznaniu zasług dla miasta.
Specjalizacja prof. Wyrozumskiego to dzieje średniowiecza. Jest autorem m.in. „Historii Polski do roku 1505”, „Dziejów Polski średniowiecznej”, książki „Kazimierz Wielki” oraz I tomu „Dziejów Krakowa” poświęconego wiekom średnim. (PAP)
wos/ ls/ bk/