Alfreda Markowska - Romka, która podczas II wojny światowej uratowała około 50 romskich i żydowskich dzieci - otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie na sesji rady miasta.
"Jestem ogromnie zadowolony; mieszkająca w naszym mieście romska Irena Sendlerowa w pełni na to zasługuje" – powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki, który wystąpił z wnioskiem o uhonorowanie 91-letniej Alfredy Markowskiej, zwanej przez bliskich Babcią Noncią.
Alfreda Markowska urodziła w 1926 r. się w cygańskim taborze w okolicach Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). W 1941 r. Niemcy wymordowali jej rodzinę koło Bielska Podlaskiego. Sama przeżyła ostrzeżona o masakrze przez nieznajomą kobietę. Jej mąż uniknął śmierci, gdyż w tym czasie przebywał poza taborem u swej rodziny.
"Później złapali Nońcię Ukraińcy i przekazali Niemcom. Trafiła do getta w Lublinie i w Łodzi, skąd udało jej się uciec. Wraz z mężem znalazła się w Rozwadowie, dziś dzielnicy Stalowej Woli. Romów zatrudniano tam przy pracach pomocniczych na kolei. Nońcia zaczęła wykradać romskie i żydowskie dzieci z transportów do obozów Zagłady. Wyrabiała im fałszywe dokumenty, wyszukiwała kryjówki i rodziny zastępcze, niektóre wychowywała sama, choć miała na utrzymaniu do kilkunastu osób naraz. W sumie jako kilkunastoletnia dziewczyna uratowała ponad pięćdziesięcioro ludzi". (Kwartalnik społeczno-kulturalny Stowarzyszenia Romów w Polsce "Dialog - Pheniben")
Po wojnie wraz ze swoim taborem została osiedlona w Gorzowie Wlkp., w którym mieszka do dziś.
Za bohaterstwo i odwagę Alfreda Markowska otrzymała w 2006 r. z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Nadanie honorowego obywatelstwa Gorzowa Wlkp. nastąpi podczas uroczystej sesji rady miasta, która odbędzie się w rocznicę lokacji miasta, czyli 2 lipca - poinformowała w czwartek PAP dyrektor Wydziału Promocji i Informacji UM Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska. W tym roku Gorzów Wlkp. świętuje 760-lecie.
To kolejny dowód uznania społeczności Gorzowa Wlkp. dla Alfredy Markowskiej. W maju tego roku odsłonięto mural z jej podobizną na budynku Szkoły Podstawowej nr 1, a w 2016 r. władze miasta przekazały jej na własność od władz miasta lokal komunalny, w którym mieszkała. (PAP)
mmd/ karo/