II Rzeczpospolita

28.11.2018

Iluminacja na Pałacu Prezydenckim z okazji stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Źródło: Prezydent.pl Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Źródło: Prezydent.pl

W środę wieczorem fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła iluminacja upamiętniająca setną rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych – poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenckiej. W związku z rocznicą KPRP opublikowała też specjalny spot.

W spocie, w którym wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia głosujących Polek, przypomniano, że pierwsze wybory po odzyskaniu niepodległości przez Polskę odbyły się 26 stycznia 1919 r. oraz że 10 lutego 1919 r. zwołano posiedzenie Sejmu z udziałem – po raz pierwszy w historii Polski – posłanek.

"Pierwszym posłankom udało się zmienić przepisy prawa cywilnego związanego z prawami kobiet, ochroną kobiet i młodocianych, zwalczania handlu kobietami i dziećmi" – wskazano.

100 lat temu, wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, Polki uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa, posiadający czynne prawo wyborcze.

Polki uzyskały pełne prawa wyborcze w 1918 r. jako jedne z pierwszych w Europie. W tym samym roku uzyskały je m.in. Niemki, wcześniej miały je obywatelki Finlandii, Danii, Norwegii i Islandii.

Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Praw Kobiet. W ten sposób posłowie chcą uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom.

agzi/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL