Z okazji inauguracji działalności Muzeum Podgórza w Krakowie instytucję tę do niedzieli można zwiedzać bezpłatnie. W kolejnych tygodniach darmowe wejścia mają obowiązywać we wtorki.
Oprócz bezpłatnego wstępu do placówki, która w czwartek zainaugurowała działalność, w weekend czeka krakowian i turystów jeszcze jedna atrakcja – przejazdy zabytkowym tramwajem. Pasażerowie usłyszą w nim ciekawe podgórskie historie, anegdoty.
Tramwaj będzie kursował na trasie obejmującej Podgórze i centrum Krakowa: od pętli Łagiewniki, przez Kazimierz, wokół Plant, ul. Starowiślną, ul. Limanowskiego przed Muzeum Podgórza. Wyjazd co godzinę z przystanków Łagiewniki oraz Mały Płaszów.
W Muzeum Podgórza zwiedzać można wystawę główną, stałą – „Miasto pod kopcem Kraka”, która opowiada dzieje Podgórza oraz terenu, na którym ukształtowało się miasto, od czasów najdawniejszych, legendarnych, aż po współczesność.
Każdy z gości może wybrać dogodny dla siebie sposób zwiedzania. Opisy eksponatów oraz opisy stref uzupełnione są nagranymi komentarzami, tzw. magazynami wiedzy, oraz relacjami świadków. W każdej sali jest także coś ciekawego dla najmłodszych zwiedzających: interaktywne zabawy, zagadki, miejsca niezwykłe, w których dzieci mogą poznać różne, nieraz zaskakujące aspekty historii i tradycji miasta.
Na wystawy czasowe Muzeum przeznacza pierwsze piętro. Pierwsza z wystaw czasowych to "Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów". Na ekspozycji są prace z muzealnej kolekcji. Przegląd widoków ukazuje zmiany, jakie zaszły w krajobrazie Podgórza.
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku zajazdu Pod św. Benedyktem. Prace budowlane trwały od 2015 r. Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł netto, w tym dotacja unijna wyniosła prawie 4 mln zł.
„Hasło, którym posługuje się Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, a więc +Budujemy dla mieszkańców+, doskonale oddaje istotę tej właśnie inwestycji. Oto bowiem oddajemy w ręce krakowian miejsce, które Muzeum Historyczne Miasta Krakowa stworzyło wspólnie z mieszkańcami Podgórza” – mówił dziennikarzom w środę, przed otwarciem placówki, Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), którego oddziałem jest Muzeum Podgórza.
Tereny Podgórza należały niegdyś do miasta Kazimierz (później żydowskiej dzielnicy Krakowa). W latach 1784-1915 Podgórze stało się odrębnym miastem, później zostało dzielnicą Krakowa. Wśród najbardziej charakterystycznych dla tej części Krakowa obiektów są Rynek Podgórski, kościół św. Józefa, kopiec Krakusa, Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka "Pod Orłem".(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/