Mieszkańcy Inowrocławia żegnają zmarłego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Kardynał tu się urodził i chodził do liceum, był też honorowym obywatelem miasta. W Inowrocławiu na ratuszu flagę narodową opuszczono do połowy masztu, na Instytucie Prymasa Józefa Glempa powiewają flagi z kirem. W Instytucie wyłożono księgę kondolencyjną, do której wpis jako pierwszy złożył prezydent miasta Ryszard Brejza.
W niedzielę w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, w którym przyszły prymas był ochrzczony, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji zmarłego. W poniedziałek, delegacje inowrocławian wezmą udział uroczystościach pogrzebowych w Warszawie.
Glemp urodził się 18 grudnia 1929 r. w Inowrocławiu, tego samego dnia został ochrzczony. W dzieciństwie i młodości mieszkał w pobliskim Rycerzewie, gdzie też chodził do szkoły powszechnej. W kościele św. Małgorzaty w Kościelcu, w którym był ministrantem, przyjął pierwszą komunię. W czasie okupacji pracował w niemieckim gospodarstwie rolnym. Po wojnie rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie w 1950 r. uzyskał maturę. Później wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
"Inowrocław to moje rodzinne miasto, do którego zawsze czuję głębokie przywiązanie i z którym wiążą mnie najlepsze wspomnienia. Na każdym kroku, gdy tu przybywam znajduję zawsze coś, co mocno chwyta mnie za serce. Cieszę się, że mogłem znowu tu przyjechać i będę starał się, mimo rozległości moich nowych obowiązków, aby związki z tym miastem i Kujawami zawsze podtrzymywać i je rozwijać" - mówił 18 grudnia 1981 r. - po otrzymaniu honorowego obywatelstwa miast - prymas Glemp.
"Inowrocław to moje rodzinne miasto, do którego zawsze czuję głębokie przywiązanie i z którym wiążą mnie najlepsze wspomnienia. Na każdym kroku, gdy tu przybywam znajduję zawsze coś, co mocno chwyta mnie za serce" - mówił 18 grudnia 1981 r. - po otrzymaniu honorowego obywatelstwa miast - prymas Glemp.
Prymas słowa dotrzymał, często odwiedzał Inowrocław. Co roku starał się spędzać w stolicy Kujaw Zachodnich dzień swoich urodzin, a przy okazji, co dwa lata, spotykać się w Liceum im. Jana Kasprowicza z dawnymi kolegami, a także obecnymi uczniami i nauczycielami. W czasie pobytu w mieście uczestniczył w licznych spotkaniach i uroczystościach, a na koniec oprawiał mszę w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.
Szczególnie uroczysty charakter miał pobyt w Inowrocławiu kard. Glempa 18 grudnia 2009 r., który był dniem jego 80. urodzin i ostatnim dniem sprawowania posługi prymasowskiej. Wówczas otworzył i poświecił Instytut swego imienia. W uroczystości uczestniczyli jego następcy, przyszli prymasi Polski abp Henryk Muszyński i abp Józef Kowalczyk.
Instytut zajmuje się m.in. prezentowaniem życia i dorobku prymasa seniora, a także działalnością badawczą i wydawniczą dotyczącą Kościoła. W jednym z pomieszczeń odtworzono gabinet kard. Glempa z czasów, gdy był prymasem Polski, a w innych organizowane są wystawy, spotkania, pokazy i konferencje. W Instytucie zgromadzono publikacje duchownego i związane z nim pamiątki, m.in. zdjęcia, dokumenty, rękopisy i maszynopisy kazań, obrazy, rzeźby, pierścienie biskupie, pastorały, różańce, odznaczenia, m.in. otrzymany przez niego w grudniu 2009 r. Order Orła Białego.
Po raz ostatni prymas odwiedził Inowrocław 19 listopada 2012 r. Uczestniczył w zorganizowanej w Instytucie promocji "Listów z Rzymu" kard. Bolesława Filipiaka (1901-1978) związanego z Kujawami. Publikacja powstała we współpracy Instytutu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Glemp jako prymas często gościł też w innych miejscowościach na Kujawach. 20-lecie sprawowania posługi prymasa obchodził 1 lipca 2001 r. w Kościelcu. "Dziękuję Bogu, bo wtedy, kiedy rozpoczynałem, patrzyło się jakby w próżnię, ale to był czas do zapisania go przez modlitwę i pracę. A dzisiaj z tej bożej księgi zapisanej patrzymy na czasy, które już odeszły, czytamy i odczytujemy wielkie dzieła Boże" - mówił wówczas podczas mszy.
Jubileusz 50-lecia kapłaństwa świętował w 24 kwietnia 2006 r. w farze św. Jakuba Apostoła w Mogilnie, w której przed laty odprawił mszę prymicyjną. W czasie uroczystej mszy wspominał, że zaczynał posługę kapłańską w trudnych czasach, gdy ówczesny prymas kard. Stefan Wyszyński był więziony.
Prymas kard. Józef Glemp zmarł w środę. (PAP)
rau/ amac/