II wojna światowa

26.02.2019

Instytut Pileckiego: do Polski trafi 25 mln zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP

Podpisanie umowy. Na zdjęciu dr Wojciech Kozłowski – dyrektor Instytutu Pileckiego, oraz dr Michael Hollmann – dyrektor Bundesarchiv. Fot. Bundesarchiv. Źródło: www.instytutpileckiego.pl Podpisanie umowy. Na zdjęciu dr Wojciech Kozłowski – dyrektor Instytutu Pileckiego, oraz dr Michael Hollmann – dyrektor Bundesarchiv. Fot. Bundesarchiv. Źródło: www.instytutpileckiego.pl

25 milionów zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP trafi do Polski, dzięki podpisaniu przez Instytut Pileckiego umowy o współpracy z niemieckim Bundesarchiv.

"25 milionów zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP trafi niebawem do Polski. To początek współpracy między Instytutem Pileckiego i niemieckim Bundesarchiv" - podał Instytut.

Celem podpisanej umowy jest "umożliwienie stronom współpracy w zakresie identyfikacji, przetwarzania archiwalnego, reprodukcji, a także korzystania z materiałów archiwalnych w tym dokumentów pisanych, obrazów, filmów i nagrań dźwiękowych związanych z misją Instytutu".

Umowę podpisali dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski i szef Bundesarchiv dr Martin Hollman.

"To wielki zaszczyt, że mogłem podpisać tę umowę. Nasze relacje z dr. Martinem Hollmanem, szefem Bundesarchiv wskazują, że właśnie w tym jubileuszowym roku (80. rocznicy wybuchu II wojny - PAP) współpraca polsko-niemiecka przebiega w bardzo dobrej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu" - mówi, cytowany w informacji dyrektor Instytutu Pileckiego.

Jak podano, podpisanie dokumentu poprzedziły negocjacje na szczeblu rządowym prowadzone m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Ministerstwo ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.

Cytowana przez Instytut inicjatorka podpisania umowy wiceminister KiDN Magdalena Gawin powiedziała, że "zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości". "To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej, że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę" – uważa Gawin.

Pełnomocnik ds. współpracy polsko-niemieckiej Hanna Radziejowska, która zajmuje się przygotowaniami do powołania oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie, poinformowała, że "trwają prace przygotowawcze do uruchomienia dalszego procesu digitalizacji, największej, jaka kiedykolwiek była realizowana poza granicami naszego kraju".

Instytut Pileckiego zapowiedział, że 7 marca podczas konferencji prasowej zaprezentuje szczegółowe informacje o współpracy z Bundesarchiv.

Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX w., upowszechniać historię Polski i regionu oraz stworzyć skomasowane archiwum cyfrowe, gromadzące dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych. Dostęp do archiwów jest jednym z najważniejszych celów placówki.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL