Ambasada RP w Oslo interweniowała w związku z artykułem norweskiego portalu Document.no, w którym napisano, że "współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem". Portal zamieścił list od polskiej placówki dyplomatycznej.
"Nazistowskie Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za powstanie obozów koncentracyjnych i zagłady (...). Polska była jednym z niewielu krajów w okupowanej Europie, w których za pomoc Żydom groziła śmierć (...). Polacy stanowią najliczniejszą grupę narodowościową, ok. 6,7 tys. osób, wśród osób uhonorowanych za ratowanie Żydów przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem +Sprawiedliwy wśród Narodów Świata+" - wskazała w liście do norweskiej redakcji I radca ambasady RP w Oslo Małgorzata Cichucka.
Według niej autor artykułu, wskazując Polaków jako współodpowiedzialnych za zbrodnie niemieckich nazistów, "jest daleki od faktów historycznych". Jednocześnie - jak pisze przedstawicielka ambasady - nie znaczy to, że w tamtych czasach nie było Polaków, którzy za pieniądze, żywność czy możliwość przeżycia byli skłonni zabić lub donieść nazistom o ukrywających się Żydach lub Polakach. "Ważne jest, by dostrzec prawdziwe proporcje" - podkreśliła Cichucka.
Odpowiedź polskiej ambasady dostępna jest na głównej stronie portalu Document.no, a tekst został zilustrowany zdjęciem papieża Franciszka w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Jak przekazała PAP Cichucka, polska ambasada w Oslo domaga się od autora artykułu także usunięcia z tekstu kontrowersyjnych określeń.
Tematem artykułu, którego autorem jest twórca portalu Document.no Hans Rustad, jest przygotowywana nowelizacja ustawy o IPN.
W listopadzie ub. roku ambasada RP w Oslo interweniowała w związku z niewłaściwymi sformułowaniami dotyczącymi Polski, jakie pojawiły się na portalu internetowym norweskiego nadawcy publicznego NRK.
W artykule opublikowanym w związku z 75. rocznicą deportacji ponad 700 norweskich Żydów do niemieckich obozów redakcja NRK napisała m.in., że Żydów wysyłano do Polski na pewną śmierć oraz że obóz Auschwitz w 1942 roku znajdował się na terenie państwa polskiego.
W Norwegii rzetelnością mediów zajmuje się Norweska Rada Etyki Mediów. W 2015 roku organ ten za sprawą interwencji polonijnego dziennikarza rozpatrywał sprawę publikacji w jednej z norweskich lokalnych gazet określenia "polski obóz koncentracyjny". Rada Etyki Mediów orzekła wówczas, że sformułowanie to nie narusza zasad etycznych, a norweska redakcja postąpiła właściwie, publikując sprostowanie. Skarżący domagał się stanowiska Rady, gdyż wyjaśnienie gazety uznał za zdawkowe.
Daniel Zyśk (PAP)
zys/ akl/ kar/ pru/