Bogusław Nizieński, Anna Rastawicka i Marlena Piekarska-Olszówka, a także Polski Teatr Ludowy we Lwowie i Stowarzyszenie Huta Pieniacka to tegoroczni laureaci Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Jak poinformowano w środowym komunikacie IPN, nagrody dla osób i organizacji społecznych - za udział "w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej" - przyznano w tym roku m.in. sędziemu Bogusławowi Nizieńskiemu - prawnikowi, działaczowi podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
"Człowiekowi, który przez całe swoje życie pozostał wierny idei wolnej Polski" - uzasadniono.
Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej przyznano również prezes Fundacji "Willa Jasny Dom" Marlenie Piekarskiej-Olszówce, która - jak napisano - "od lat, kierując się ideą szerzenia prawdy o powojennej historii Polski, popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej".
Uhonorowano także Annę Rastawicką – "propagatorkę nauczania Prymasa Tysiąclecia", która przez lata działała "na rzecz utrwalenia duchowego dziedzictwa, nauczania i zachowania pamięci o kard. Stefanie Wyszyńskim".
Wśród nagrodzonych znalazły się także dwie organizacje: Polski Teatr Ludowy we Lwowie, a także Stowarzyszeniu Huta Pieniacka.
Jak podał IPN, laureaci nagrody to osoby i organizacje, "których szczególna aktywność na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego i wyróżniająca się działalność na rzecz zachowania świadectw losów Polaków w XX wieku, zyskały najwyższe uznanie w oczach Kapituły Nagrody".
Wręczenie nagród odbędzie się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.
Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" w lipcu 2002 r. przez ówczesnego prezesa IPN prof. Leona Kieresa. Zeszłorocznymi laureatami zostali: pośmiertnie prezydent Lech Kaczyński, a także badacz i popularyzator dziejów Lwowa, założyciel Instytutu Lwowskiego Janusz Wasylkowski, ojciec Antoni Herkulan Wróbel z zakonu bernardynów z Argentyny, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej, działające w Ameryce, wrocławskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.
Nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej uzupełnia nagroda Świadek Historii, która przyznawana jest przez lokalne oddziały IPN. Otrzymują ją osoby szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego w poszczególnych regionach Polski oraz wspierające działania pionu edukacyjnego IPN.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
nak/ agz/