Niepublikowane prace magisterskie i doktorskie poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, obronione w okresie od 1 października 2014 do 31 października 2015 roku, mogą wziąć udział w IX edycji konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny Roku.
Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach: prac magisterskich i prac doktorskich. Pierwszą nagrodę w każdej z nich stanowi okolicznościowy dyplom, wydanie pracy w formie książkowej przez IPN i IH PAN oraz honorarium wypłacane po podpisaniu umowy wydawniczej z IPN: 10 tys. zł dla najlepszej pracy magisterskiej i 25 tys. zł dla najlepszej pracy doktorskiej.
Drugą nagrodą w obu kategoriach jest również okolicznościowy dyplom, wydanie prac przez IPN i IH PAN w całości lub częściach, a także honorarium autorskie. Komisja konkursowa może wręczyć również w każdej z kategorii od jednego do trzech wyróżnień lub też zrezygnować z przyznania pierwszej nagrody, honorując zamiast tego jedną lub dwie osoby nagrodą drugą.
Organizatorzy zaznaczają, że wydanie prac nagrodzonych i wyróżnionych będzie możliwe pod warunkiem przejścia procedur wydawniczych i recenzyjnych obowiązujących publikacje wydawane w IPN, łącznie z uzyskaniem dwóch pozytywnych recenzji specjalistów z danej problematyki wskazanych przez wydawcę.
Prace konkursowe należy przesyłać w formie wydruku obronionej pracy (bez zmian dokonanych później) do 30 listopada br. pod adresem: Instytut Pamięci Narodowej, ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa z dopiskiem "Konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny Roku". W zgłoszeniu musi znaleźć się adres pocztowy, mailowy i numer telefonu autora.
IX edycja konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny Roku im. Władysława Pobóg-Malinowskiego została ogłoszona przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.
Pracę do konkursu zgłasza jej autor. Nie mogą brać w nim udziału pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Historii PAN. Pracom magisterskim powinna towarzyszyć pisemna opinia promotora, zaś doktorskim - kopie recenzji powstałych podczas przewodu.
Prace będzie oceniać Komisja Konkursowa powołana przez prezesa IPN oraz dyrektora Instytutu Historii PAN w składzie: prof. Tomasz Szarota, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Andrzej Chojnowski, prof. Antoni Dudek, prof. Tadeusz Wolsza, prof. Jerzy Eisler, dr hab. Marek Kornat, dr hab. Krzysztof Kosiński oraz dr Władysław Bułhak (sekretarz komisji).
Na pierwszym posiedzeniu komisja dokona podziału zgłoszonych prac pomiędzy członków według specjalizacji naukowej. Później ocenią oni prace w skali od jednego do pięciu biorąc pod uwagę: nowatorstwo tematu i jego ujęcie; wykorzystaną literaturę i bazę źródłową oraz wartości literackie, sposób wykładu, komunikatywność tekstu. Sześć prac w każdej z kategorii, które uzyskały największą liczbę punktów zostanie poddanych dodatkowej ocenie przez co najmniej dwóch członków komisji.
Wyniki konkursu mają być ogłoszone do 1 maja 2016 r. (PAP)
akn/ agz/