Europa i świat po 1989 roku

15.05.2016 aktualizacja 14.07.2016

Izrael: Netanjahu zarzuca Iranowi przygotowywanie nowego Holokaustu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zarzucił w niedzielę Iranowi przygotowywanie nowego Holokaustu. Szef izraelskiego rządu wypowiedział się w związku ze zorganizowanym w Iranie konkursem karykatur tematyzujących Holokaust.

Według Netanjahu Teheran chce pomniejszyć znaczenie wymordowania sześciu milionów Żydów. Iran "zaprzecza Holokaustowi, kpi z Holokaustu i przygotowuje kolejny Holokaust" - powiedział izraelski premier. "Sądzę, że każdy kraj na świecie powinien przeciwstawić się temu, potępić to" - dodał.

Netanjahu zarzuca Iranowi dążenie do wejścia w posiadanie broni atomowej, bez względu na zawarte niedawno porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Izrael postrzega Iran jako zagrożenie egzystencjalne.

Organizatorzy konkursu karykatur w Iranie - z udziałem rysowników z 50 krajów - podkreślają, że nie ma mowy o negowaniu wymordowania milionów Żydów. Zarzucają jednak Izraelowi nadużywanie Holokaustu do celów politycznych i dokonywanie "neoholokaustu" na Palestyńczykach.

"Holokaust oznacza zabijanie na masową skalę" - powiedział jeden z organizatorów konkursu Masud Szodżai Tabatabei i zarzucił Izraelowi dokonywanie zbrodni na Palestyńczykach. Twierdził, że celem konkursu karykatur w Teheranie nie jest negowanie Holokaustu, lecz krytykowanie stosowania przez Zachód podwójnej miary w kwestii swobody wypowiedzi. Powiedział też, że konkurs jest reakcją na karykatury Mahometa we francuskim tygodniku satyrycznym "Charlie Hebdo" i w innych pismach.

AP odnotowuje, że do konkursu w Teheranie zgłoszono ok. 150 karykatur, z których wiele sugeruje, iż Izrael wykorzystuje Holokaust do odwrócenia uwagi od cierpień Palestyńczyków, a niektóre porównują Netanjahu do Hitlera.

Konkurs organizują gremia pozarządowe, mocno wspierane przez najbardziej konserwatywnych polityków irańskich. Poprzedni taki konkurs odbył się w 2006 roku. Ówczesny prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nazywał Holokaust "mitem" i wielokrotnie prognozował upadek Izraela.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner, towarzyszący szefowi amerykańskiej dyplomacji Johnowi Kerry'emu składającemu wizytę w Arabii Saudyjskiej, oświadczył, że Stany Zjednoczone obawiają się, iż irański konkurs karykatur "może zostać wykorzystany jako platforma do negowania Holokaustu, do rewizjonizmu i skandalicznie antysemickich wypowiedzi, jak to miało miejsce w przeszłości".(PAP)

az/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL